Pazar, Mart 26, 2023

Erdoğan pazar günü Putin ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kritik ürünlerin sevkiyatının durması küresel çapta gıda krizine neden oldu. Pazar günü Putin’le görüşmem olacak. İstiyoruz ki tahıl koridorunu genişletelim. Zelenskiy ile görüşmem olacak” dedi.

Erdoğan İstanbul’da TRT World Forum’unda konuştu. Erdoğan özetle şunları söyledi:

‘DİZİ İHRACATINDA 2. SIRADAYIZ’

Bugün Türkiye dizi ihracatında dünyada 2. sıraya yükselmiştir. Toplam 150 ülke, 600 milyon kişiye ulaşan izleyici sayısıyla Türk dizileri Türkiye’nin doğru tanıtımında önemli rol oynuyor. Bu gelişme turizm rakamlarını da olumlu yönde etkiliyor. Yurt dışı seyahatlerimizde ülkemize hiç gelmediği ve eğitimini almadığı halde bize son derece sempatik şekilde Türkçe hitap eden gençlerle, öğrencilerle, hükümet yetkilileriyle karşılaşıyoruz.

Türkiye’nin Türkiye’den daha büyük olduğu gerçeğine her yurtdışı ziyaretimizde bir kez daha şahitlik etmenin gururunu yaşıyoruz. İnşallah Türkiye Yüzyılı’nın yayıncılık ayağını sizlerle birlikte inşa edecek, TRT’yi daha da küresel bir marka haline dönüştüreceğiz.

‘KÜRESEL KRİZLER YÜZDE 60 TÜRKİYE’NİN ETRAFINDA’

Küresel krizlerin ve istikrarsızlıkların yüzde 60’ı Türkiye’nin etrafında yaşanıyor. Bu anlamda forumun temasını çok isabetli buluyorum. Cumhurbaşkanı olarak şu hususun altını çizmek istiyorum; Artık hiç kimse dünyanın herhangi bir yerinde sorunu görmezden gelme lüksü yoktur, insanlığın ortak geleceği için herkes elini taşın altına koymalıdır. Biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz.

Salgın sürecinde ortaya çıkan manzara insanlık için hiç de umut verici olmamıştır. Rusya – Ukrayna savaşı yol açtığı ağır can kayıplarının yanında bölge ve dünya için çok ciddi insani, ekonomik, politik maliyetler oluşturdu. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz ilkesiyle yoğun bir diplomasi trafiği yürüttük. Dünyaya örnek teşkil edecek bir barış diplomasisine imza attık. Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takası da yine ülkemizin arabuluculuğunda gerçekleşti.

TAHIL KORİDORU

Pazar günü Putin ve Zelensky ile görüşmem olacak. Umuyoruz ki bu tahıl koridorunu daha da güçlendirelim. Sayın Putin’in de ifade ettiği gibi öncelikle az gelişmiş ülkelere bu tahıl koridorundan bu imkanları gönderelim.

Bu süreçte anlaşıldı ki; Türkiye hakkaniyetli davranıyor, istikrar getiriyor, krizin değil çözümün safında duruyor. Türkiye kendisiyle birlikte tüm insanlığın hayrı için çaba harcıyor.

AVRUPA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİ

Türkiye, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu meselelerin çözümünde kilit rol oynuyor. Önce Avrupa’nın her konuda yaklaşımını ortaklık ruhuna uygun şekilde değiştirmesi gerekiyor. Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerine gizli açık destek veren, teröristleri himaye eden bir Avrupa ile ortak bir gelecek hayali kurmamızın zor olduğu açıktır.

AB tam üyeliği sürecinde bize uygulanan örtülü ambargoları saymıyorum bile. Biz 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tercihimizi Avrupa ile yol yürümekten yana kullanmış bir ülkeyiz. Yaptığımız onca fedakarlığa rağmen birliğimizi tehdit eden terör örgütleri ile mücadelemizde yalnız bırakıldığımızı asla unutmayacağız. Binlerce TIR silah, mühimmat Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine gönderilmiiştir. NATO’da beraberiz de bu terör örgütlerine bunca silah mühimmat, araç, gereç, silahı nasıl gönderirsin? Yok böyle şey diyorlar. Teröristlerle verdiğimiz mücadelede bize kalkıp kimse hesap soramaz.

F-16 TEPKİSİ

Ege’de ve Akdeniz’de Yunanistan’ı hesapsızca destekleyerek provokatif girişimlerine destek verenlere de eyvallah etmedik, etmeyeceğiz. NATO’da beraberiz ama geliyorsun Yunanistan’ın adalarını silahla donatıyorsun, biz hala F-16 meselesini parasını verdiğimiz halde sizinle çözemedik.

‘DİYALOGTAN VAZGEÇMİYORUZ’

Diyalogtan vazgeçmiyoruz. Türk devletleri teşkilatlarıyla Avrupa’dan Asya’nın derinliklerine giderek daha da derinleşen bir dostluk ve kardeşlik köprüsü kuruyoruz. Körfez ülkelerinin bazılarıyla bir dönem soğuyan ilişkilerimizi yeniden hızla güçlendiriyoruz.

Dünyanın yeni ve hayati meydan okumalarla karşı karşıya olduğu dönemde Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla takip eden değil takip edilen ülke konumumuzu daha da pekiştireceğiz. Türkiye olarak her hal ve şart altında adaleti ve vicdanı temsil etmekte ısrarcı olacağız.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER