AKP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 1370 delege tarafından genel başkanlığa aday gösterildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın genel başkan olarak son konuşmasını yaptığı AKP Kongresi’nde konuşuyor.

“Tam 998 gün sonra, aynı salonda ‘nerede kalmıştık?’ diyerek yine bir aradayız” diyen Erdoğan, bunun bir Fatiha olduğunu söyledi. Fatiha Suresini Türkçe okuyan Erdoğan, “Bu bir Fatiha yeni bir başlangıç” ifadesini kullandı.

Duvar’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

POLİSE VE KORUCULARA TEŞEKKÜR: Bizim huzurumuz için görev yapan polislerimize teşekkür ediyorum. Terör örgütleri ile mücadelemize önemli katkı sağlayan korucularımıza teşekkür ediyorum. Hangi kurumda nerede görev yaparsa yapsın, milletimizin büyümesi için emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkürü, en büyük takdiri 80 milyonun tamamıyla milletimiz hak ediyor.

HUKUKİ BİR AYRILIKTI: 19 Mayıs’ı geride bıraktık, 8 gün sonra İstanbul’un Fethi’ni 564. yıl dönümüne ulaşacağız. Süleyman Şah’tan, Osman Gazi’ye, Fatih Sultan Mehmet Han’dan, Gazi Mustafa Kemal’e kadar tüm abide isimler rahmetle anıyorum. Yaklaşık 3 yıl önce sizlerle helalleşerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. Sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de hep tek yürek olarak yaşadık. Tam 998 gün sonra yine aynı salonda, ‘Nerede kalmıştık’ diyerek yeniden bir aradayız.

KAPSAMLI BİR MUHASEBE: Değerli kardeşlerim, büyük kongrelerimiz hasret giderme ve parti organlarında görev alacak arkadaşlarımızı belirleme yayında kapsamlı bir muhasebe yapmanın da vesilesidir. Tepeden tabana doğru değil, tabandan tepeye doğru gerçekleştirilmiş ilk ve tek parti AK Parti’dir. Bunun için ‘AK Parti milletin partisidir’ diyoruz.

AK PARTİ REFORMUN ADRESİDİR: Biz Allah’tan başka hiçbir gücün önünde eğilmedik, eğilmeyiz. Bu böyle biline. AK Parti milletimizin işte tüm bu taleplerinin, beklentilerinin, umutlarının bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. Bugün de aynı tarifi yapmaktadır. AK Parti’yi var eden de, bunca yıldır ayakta tutan da bu umuttur. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye’nin gündemi, öncelikleri, beklentileri değişmiştir. Değişmeyen tek şey bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir. AK Parti reformun adresidir.

KİM DÖNERSE DÖNSÜN, BİZ DÖNMEYİZ BU YOLDAN: Kerameti hiçbir zaman kendimizde görmeden, işin sırrının yaptığımız hizmetler olduğunu görerek mücadeleden mücadeleye koştuk. Elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu. Ne milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Bu yolun uzun ince bir yol olduğunu, daha çok kateceğimiz yol olduğunu bildik. Rabbim ömür ve imkan verdikçe milletimize hizmet yolunda çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu kutlu bir yoldur. Kim dönerse dönsün, biz dönmeyiz bu yoldan.  İster Meclis’e sokmasınlar, partimizi kapatmaya çalışsınlar ister darbe yapsınlar bu yolumuzdan dönmeyeceğiz.”

YANLIŞA DÜŞERSEM GEREĞİNİ YAPIN: “Tayyip Erdoğan’ın milletinin hayrına olmayan bir icraatını bir sözünü duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan’ın tüm hakları size helaldir. Ben de sizden helallik istiyorum.”

ÇOK DAHA ZOR GÜNLER BEKLİYOR: Terörle arasına mesafe koymayanları çok daha zor günler bekliyor, bu da böyle biline…

OHAL KALKMAYACAK: Neyiniz eksik, fabrikalar mı, okullar mı kapalı. OHAL kalkmayacak. Taaki durum huzura erene kadar. Göreve geldiğimizde OHAL’i biz kaldırdık. Şimdi milletimizin huzuru için OHAL’i uzatıyoruz. Daha dün bir, bugün iki…

ERDOĞAN: ÜZERİMİZDEKİ SPEKÜLASYONLARIN CEVABINI SANDIKTA VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’daki Arena Spor Salonu’ndaki AKP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne saat 11.20’de geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, salona giremeyen ve dışarıda bekleyen partililere otobüsün üstünden seslendi.

Yıldırım, “AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. AK Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım, liderim” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililere hitap etti. Başbakan Yıldırım’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Değerli yol arkadaşım Sayın Binali Yıldırım Bey, değerli yol arkadaşlarım; 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Bugün yine sizlerle beraberiz. Sizlerin heyecanı heyecanımızdır. Sabah 04.00’ten itibaren buradasınız. Bu kongredeki heyecanı paylaşmak üzere buradasınız. İzmir’den gelen bir midibüste bir kazanın olması bizleri üzdü. Hamd ediyoruz herhangi bir ölüm söz konusu değil, yaralılara şifa diliyoruz. İnşallah gündüz gece yürümeye devam ediyoruz ve emaneti bugünlere kadar taşıyan gönüldaşım, değerli yol arkadaşım Binali Bey’e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Durmak yok, çok çalışacağız; ama unutmayın bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var buna devam edeceğiz. Üzerimizdeki spekülasyonların cevabını sandıkta vereceğiz”