İstanbul’da  katıldığı iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kusura bakmayın. Biz Katar’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi. 

Ortadoğu’daki çok sayıda ülkenin Katar’a koyduğu ambargoya ilişkin konuşan Erdoğan: “Üzülerek ifade ediyorum; son günlerde Körfez bölgesindeki kardeş ülkeler arasında yükselen tansiyon tüm Müslümanların Ramazan sevincine gölge düşürmüştür. İslam dünyasının bir çok sıkıntı ile boğuştuğu dönemde buna yenilerinin eklenmesi yanlış. Bölgemizin  geleceğine dair planların kirli hesapların devreye alındığı bir süreçte enerjimizi kendi  iç meselelerimizi ile tüketmek kıt kaynaklarımızı boşa harcamak asla doğru değil. Şu gerçeğin herkse tarafından bilinmesi gerekiyor. Buradan tüm Körfez’deki kardeşlerime sesleniyorum; liderler ve Körfez halkı sizlere sesleniyorum; kardeş kavgasının kazananı olmaz. İftiralar ile bir yere varılmaz” dedi.

DÖRT ÜLKEDEN KATAR’A KARŞI ORTAK BİLDİRİ: TERÖRLE İLİŞKİLENDİRİLEN KİŞİ VE KURULUŞLAR YAYIMLANDI

Türkiye’nin Katar’a destek vermeye devam edeceğini belirten Erdoğan, “Biz aç veya susuz veya Katar’daki kardeşlerimizin yanında olmak onlara gıda yardımında bulunmak, ilaç vesaire ihraç etmekten dolayı rahatsız olanlar var. Kusura bakmayın. Biz Katar’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Savunma sanayi ile ilgili biz Katar ile anlaşmayı bugün yapmadı ki. Katar ile bu anlaşmayı yapmamız  2-3 yıllık bir süreçtir. O günden bugüne parlamentomuzdan bunu yeni geçirme durumunda kaldık” dedi.

KATAR KRİZİ | BAŞLADIĞI GÜNDEN BUGÜNE TÜM GELİŞMELER

Erdoğan, “Sesleniyorum Körfez’deki dostlarımıza; Amerika’nın Katar’daki üssü niye sizi rahatsız etmiyor? Orada başka ülkelerin üsleri de var onlar sizi niye rahatsız etmiyor? Kaldı ki rahatsız olanlara da teklifim oldu. Biz sizlerde de üs kurabiliriz dedim. Bana o zaman değerlendirelim dediler. Şimdi bundan rahatsız oluyorlar. Parlamento’da büyük bir oy çoğunluğu ile bunun onanmasından dolayı onay verenlere milletim adına teşekkür ediyorum. Biz mazlum yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“SUUDİ YÖNETİMİNE BİR RİCAM VAR: SİZ KÖRFEZ’İN EN BÜYÜĞÜSÜNÜZ ONLARI BİR ARAYA GETİRMELİSİNİZ” 

“Özellikle Suudi yönetimine bir ricam var: Siz Körfez’in en büyüğüsünüz, en güçlüsüsünüz, biz size hadimü’l haremeyn iş-şerifeyn dedik” diyen Erdoğan, “Siz düşmanlıkları değil, özellikle siz orada kardeşliğin baş tacı olmalısınız, onları bir araya getirmelisiniz ve Suudi Arabistan’a da hadimü’l-haremeyn iş- şerifeyn olarak yakışır diyorum, bunu yapması lazım ve bunu da bekliyoruz. Bu da bizim hakkımızdır. Bıktık bu kavgalardan Müslüman’ın Müslüman’ı kırmasından bıktık. Suriye’de, Irak’ta olanlar ortada. Bunların yayılması ne fayda getiriyor. Bunlar bize ne kazandırdı ki hala buradan da bir şeyler bekliyoruz. Süratle bunun giderilmesi lazım” şeklinde konuştu.