Cumhurbaşkanı Erdoğan “Daha demokratik, daha çoğulcul bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekillerimiz bu konudaki kanun teklifini yarın sabah veriyorlar” açıklamasını yaptı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Toplantının ana gündemi küresel salgın ve etkileri oldu. Kazanımlarımızı korumalıyız. Tedbirden vazgeçmeyiz.

Yarın 926 devlet korumasındaki gencimiz ile 274 şehit, gazi yakınımız kura ile kamu kurumlarına yerleştirilecek. Sonuçlar Aile, Çalışma Bakanlığımızın web sayfasında açıklanacaktır. Sosyal koruma kalkanı altında hanelere 6 milyarın üzerinde yardım yaptık.

Bunun yanında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği gibi başlıklarla 18 milyar liraya yakın bir kaynağı milletimizin huzuruna sunduk. Kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar için bu süreyi 1 ay daha uzatıyoruz. İş feshi sınırlaması ne nakdi ücret desteği de bir ay daha uzatılacaktır.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de Irak’tır. Iraklı kardeşlerimize yönelik bir yardım paketini yarın yola çıkartıyoruz. Maskeden tuluma kadar salgın döneminde ihtiyaç duyulan her türlü malzeme vardır.

Halkımızdan tek isteğimiz, bu süreçte kurallara uyarak, işlerine, üretimlerine, ülkelerine sahip çıkarak bize destek olmasıdır.

Sokakları karıştıramayınce terör örgütlerini kullanarak doğrudan insanlarımızın hayatlarına kastettiler. Ordu içindeki hainleri harekete geçirim darbeye kalkıştılar. Milletimiz darbe girişmini sonuçsuz bırakınca sınırımıza dayandılar, ekonomimize tuzak girdiler.

Salgın döneminde boş durmadılar, halkı kışkırtmaya çalıştılar. 15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından kurulan Cumhur İttifakı halkımızın sağduyusu olarak tarihi görevler ifa etmiştir. Cumhur İttifakı ortağımız MHP ve Genel Başkan Bahçeli’ye şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı altın harflerle yazılacak bir güç birliği ve dayanışma modeli olmuştur.

Barolarla ilgili yapmayı planladığımız reform konusunda yaşıyoruz. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin sağlıksız yapıları, temsilde adaletsizlik yanında mensupları üzerinde faşizan sorunlar üretebiliyor. Bu yanlışı düzeltmek için gereken hazırlığı yapmak hukuki olarak bizim görevimizdir.

Daha demokratik, daha çoğulcul bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekillerimiz bu konudaki kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah en kısa sürede hayata geçireceğiz.

Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırana kadar hiçbir oyunun bizi yolumuzdan alıkoymasına izin vermeyeceğiz.

Şu kritik dönemi en iyi şekilde değerlendirmek için reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Kimi Cumhurbaşkanlığında kimi AK Parti’de süren çalışmaların adımlarını peyder pey atacağız. Biz böylesine geniş vizyonlu bir gayretle ülkemize hizmet ederken birileri milli ve manevi değerlerimize saldırıyor.

Türkiye, milli ve manevi yapısını hedef alanlarla mücadele edecek güce sahiptir.

Buradan tüm milletimi Rabbimizin yasakladığı, milletimizi her türlü sapkınlığa karşı dikkatli olmaya ve tavır almaya davet ediyorum.

Salgının tırmandığı dönemde tüm adımlarımızı maliyet hesabı yapmadan attık. Şimdi de ekonomi ve istihdam odaklı hareket ediyoruz. Milletimiz, salgın döneminde üzerinde düşen fedakarlıkları yaptı. Bugün de kimi istisnai görüntülere rağmen çoğunluk kurallara riayet ediyor. Bize düşen üretimi ve istihdamı artırarak gayreti boşa harcamamaktır.

İlk çeyrekte ki yüzde 4,5 ‘luk büyüme performansı ekonomimizin büyüklüğünün en büyük ispatıdır. Normalleşme takvimini haziranda büyük ölçüde tamamladık. Haziran ayındaki öncü veriler çok güçlü bir toparlanma olduğunu gösteriyor.

Tüketici Güven Endeksi son 14 ayın zirvesine çıktı. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki elektrik kullanımı yüzde 26 arttı. Türk ürünlerine yurt dışında talep arttı. Haziran ayının ilk üç haftasında ihracatımız yüzde yirmi beş artış gösterdi.