Kanal İstanbul’un maliyet bedelini açıklayan Erdoğan, maliyetinin şu anda 75 milyar lira olduğunu söyledi. Erdoğan, “Kanal İstanbul’un inşa maliyeti birilerinin söylediği gibi 125 milyar lira değil, şu an itibarıyla 75 milyar lira olarak hesaplanıyor” şeklinde konuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro projesinin ilk ray kaynak töreninde konuştu.

“İBB başkanı olduğumuzda İstanbul’da raylı sistem 34 kilometreyi zar zor buluyordu” diye konuşan Erdoğan, “Uzunluğu 14.2 kilometre olan tünellerin ve 288 kilometre olan metro hatlarının yapımı sürüyor” ifadelerini kullandı.

‘İstanbul’un yönetimi mahalli yönetimlere bırakılmayacak kadar hayati’

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Halen hizmet veren veya inşaası süren 318 kilometrelik raylı sistem ağının 165 kilometresini yani yarıdan fazlasını Ulaştırma Bakanlığı’mız gerçekleştirdi. İstanbul’un yönetimi mahalli yönetimlere bırakılmayacak kadar hayatidir. Büyük projeleri hükümet olarak üstleniyoruz. Bizim için hizmette rekabet siyasi rekabetten önde gelir.”

‘Kanal İstanbul’un Montrö ile alakası yok’

Kanal İstanbul’a karşı çıkanların ‘bu projenin aslında ne olduğu konusunda fikirleri bulunmadığını’ savunan Erdoğan, 2011 yılından beri projeyi anlattıklarını söyledi.

Montrö anlaşmasına da değinen cumhurbaşkanı şunları söyledi: “İstanbul Boğazı’nda 45 bin gemi geçiyor. Her gün iki yakadan 500 bin kişi gidip geliyor. Boğaz trafiği baskısı her geçen yıl artıyor. Montrö’ye göre boğaz trafiğini engelleme hakkımız bulunmuyor. Kanal İstanbul’u Montrö Sözleşmesi bağlar mı bağlamaz mı bilgileri yok. Kanal İstanbul’un Montrö ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Kanal İstanbul tarzı su yollarının yaygın ve oldukça karlı olduğunu görüyoruz. 2011’den bu yana adım adım dersimizi çalıştık. Kanal İstanbul’u yapmakta geç bile kaldık.”