Libya Başbakanı Serrac ile basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hafter ile müzakere olmayacağını belirterek “Libya’nın geleceğini sürekli tehdit altında tutan bir kişinin bu konuda masaya oturacak bir temsil kabiliyeti de olamaz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Serrac açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Yüz yılın hasreti ile çok sağlam ilişkiler kurduk. Bundan sonra kardeşlik hukukumuzun gereğini yapacağız. Türkiye’nin önceliği bir an önce Libya’nın siyasi istikrara kavuşturulmasıdır.

Darbeci Hafter’in kalleş saldırılarına rağmen Milli Mutabakat Hükümeti salgın konusunda gerekli tedbirleri aldı. Darbeci Hafter’i destekleyerek Libya’yı kan ve gözyaşına boğanları tarih yargılayacaktır.

Libya’yı asla darbeciler ve lejyonerlerin insafına bıraklayacağız. Libya’nın geleceğini sürekli tehdit altında tutan bir kişinin bu konuda masaya oturacak bir temsil kabiliyeti de olamaz. Hiçbir zaman müzakere tanımayacağız. Masum insanları öldürenlerin alması gereken cezalar olacağını da belirtmek isterim.

Libya’nın yeniden imarı sürecinde Türk şirketlerini Libya’da görmek istiyoruz.

SONDAJ VE ARAMA İŞBİRLİĞİ

Libya topraklarındaki iş birliği alanlarımızı genişletme hususunda görüş birliğine vardık.

Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliklerden faydalanmak üzere arama ve sondaj dahil iş birliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz.

(Libya’da BM himayesinde ve siyasi süreç içinde çözüm) Serrac ve hükümeti, darbeci Hafter ve çetelerinin işledikleri insanlık ve savaş suçlarına rağmen bu konuda her zaman müspet bir tutum takınmıştır.

Libya’daki sorunun meşruiyet ve hakkaniyet temelinde çözümü için tüm uluslararası platformlarda Serrac ile hareket edeceğiz. Darbeci Hafter’in Libya halkının hakkı olan petrolü kaçak yollardan satma girişimlerinin engellenmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.

”TÜRKİYE HER ZAMAN LİBYA’NIN YANINDA OLDU”

Libya Başbakanı Sarrac’ın konuşmasından öne çıkanlar:

”Bizler her zaman askerin despotizm tavrına karşı sert bir tutumumuz olmuştur. Bu konuda ben Türkiye’ye de teşekkür etmek isterim. Sizler her zaman yanımızda olduğunuz. Bu mücadelemizde asla adım atmayacağız. Hafter’in meşru davranmadığını da bilmekteyiz.

Hiçbir zaman müzakere tanımayacağız. Masum insanları öldürenlerin alması gereken cezalar olacağını da belirtmek isterim.

Libya’nın yeniden imarı sürecinde Türk şirketlerini Libya’da görmek istiyoruz.