Hırvatistan – Türkiye İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Erdoğan, "Devlet yöneticileri olarak bizler engelleri kaldırmakla görevliyiz. Benim en büyük rakibim bürokratik oligarşidir. Devletler bürokratik oligarşiyi aştıkları sürece güçlüdürler" dedi. 

"Devletin ekonomiden elini büyük oranda çekmesiyle ciddi bir sıçrama yaşadık" diyen Erdoğan, "Para cıva gibidir. İçinde bulunduğu kapta uygun zemine doğru kaçar. Finansörler ya da finans yöneticileri çok da insaflı değildir" diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Her ülke bazı inişler çıkışlar yaşayabilir. Bizler çok daha büyük sıkıntılar yaşadık. 2001 yılındaki krizde ekonomimiz neredeyse durma noktasına gelmişti. Ama bunu atlattık. Biz göreve geldiğimizde 2002 sonunda devletçilik anlayışı hakimdi, bu anlayışı bir kenara koyup, devlete ait yapıları bir kenara koyup özel sektörü güçlendirmenin içerisine girdik."

"Devletçilik anlayışını kenarı koyup ciddi bir sıçramayı yaşadık.  Türkiye tarihinde olmamış özelleştirmeleri gerçekleştirdik. Şu anda aşılamayacak zorluk ve sıkıntımız yoktur." 

"Hırvat ve Türk iş dünyasının temsilcilerine çağrıda bulunmak istiyorum. Bizim Hırvatistan’la birçok ortak noktamız var. Bunları aksiyonel hale getirmek suretiyle Türkiye ve Hırvatistan, 1 milyar dolarlık ticari kapasiteye ulaşmamamız için hiçbir gerekçe yoktur."

PARA CİVA GİBİDİR

" Ekonomide para denilen olay çok farklı, ekonomide bir kaide vardır. Para adeta bir civa gibidir. Cıva kendine uygun zemini bulur ve oraya doğru kaçari para da öyledir.  Kendine uygun zemin neredeyse para oraya kaçar. O yüzden finansörler, finans yöneticileri çok da insaflı değildir. Kendileri için uygun zemin neredeyse oraya kaçarlar. Biz siyasilere düşen görev de uygun zemini hazırlamaktır. Eğer bu uygun zemini hazırlarsak finansör de girişimci de ortaya doğru koşacaktır."  

"Önümüzde çok geniş bir işbirliği mevcut. Hırvatistan turizm alanında değerlendirilmesi gereken fırsatlara sahiptir. Turizm amacıyla devlet mülklerinin satışlarına ilgi duyacağınızı düşünüyorum. Bölgede yazılım sektöründe ve özellikle siber olayında çok güçlü konumda olduğunu düşünüyorum."

"Türkiye ekonomisinin hızla büyümesinin en önemli etkenlerden biri de uluslararası yatırımlardaki payıdır. Daha önceden 22 milyar doları yakalamıştık. Biraz düştü ancak yeniden toparlayacağız." 

"Gelişmesini sürdüren Türkiye Hırvatistan için güvenilir bir imkandır. Türkiye’nin sunduğu geniş pazar imkanları Hırvatlar için çok güzel kolaylıklar sunacaktır."