Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, CHP’nin cumhurbaşkanı adayını PolitikYol’a değerlendirdi.

Muhalefetteki tüm partilerin Erdoğan’ın karşısında ikinci tura kalacak olan adayı destekleyeceğini ifade eden Gül, Muharrem İnce’nin ikinci tura kalması durumunda cumhurbaşkanı seçilmesi ihtimalinin yüksek olduğu söyledi.

  • CHP’nin cumhurbaşkanı adayı seçimi konusunda ne düşünüyorsunuz? 

Öyle anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu, partisinin cumhurbaşkanı adayını açıklamak için sıfır baraj denilen, muhalefet partilerinin ittifak çabalarının sonuçlanmasını bekledi. İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifakın oluşması üzerine hemen partisinin adayını açıkladı.

Bir kaç noktanın altını çizmek gerekir; Kılıçdaroğlu birinci partisi açısından, partili kimliği olan bir ismi tercih etti. İkincisi; iki kurultaydır kendisine rakip olup yarışan bir adayı göstermek gibi bir siyasi olgunlukta bulundu. Üçüncüsü muhalefet açısından seçimin, özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitmeyip ikinci tura kalması gibi bir hedef var. Burada da partisinin güçlü ve tanınır bir ismini aday göstererek, ikinci tura CHP’nin adayının kalması arzusunda olduğunu gösterdi. Yoksa birinci turdan Meral Akşener’in ikinci olabileceği yorumları vardı. Bunun yerine CHP’nin adayının öne çıkmasını istediğini gösterdi. Kendisi de cumhurbaşkanı adayı olmayarak, partisinin başında, parlamento seçimlerine asılacak. Aynı zamanda Kılıçdaroğlu aday olmayarak partili cumhurbaşkanı sistemine ilkesel olarak karşı olduğunu göstermiş oldu. Renkli ve sıkı bir yarış bizi bekliyor önümüzdeki bir buçuk ay süresince.

  • Siz Muharrem İnce’nin ikinci tura kalma ihtimalini öngörüyor musunuz? Eğer ikinci tura kalırsa Erdoğan karşısında şansı ne olur?

Zaten muhalefetin bütün bakış açısı seçimlerin ikinci tura kalacağı öngörüsüyle yapıldı. Muharrem İnce güçlü bir isim. Diğer muhalefet partilerinin, başta çatı adaya karşı çıkıp kendi adaylığında ısrar eden Meral Akşener olmak üzere, muhalefet liderlerinin tamamının ikinci tura kalan adaya destek verme açıklamaları var. Bunlar dikkate alındığında Muharrem İnce’nin ikinci tura kalması halinde cumhurbaşkanı seçilme olasılığı yüksek.