Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yerel seçimlerde İstanbul, İzmir ve Ankara'da AK Parti'yi destekleyeceklerini açıkladı.

YRP Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, 16 Ocak’ta AK Parti’yle yerel seçimler için bir süredir yürüttükleri ittifak görüşmelerinin bittiğini duyurmuştu. Ancak Kılıç, siyasette 24 saatin bile uzun olduğunu da sözlerine eklemişti.

Daha sonra Kılıç, 30 Ocak’ta MYK sonrası yaptığı açıklamasında Fatih Erbakan’ın partisinin ittifakla ilgili kararını 2 Şubat’ta duyuracağını bildirmişti. Ancak Erbakan’ın açıklaması 5 Şubat’a ertelendi. AK Parti'yle yapılan görüşmesi sonrası ittifak kararının açıklanması 3 Şubat'a alındı.

PolitikYol, YRP'nin AK Parti’den dört ilçe ve genel seçimler öncesi imzalanan protokolün takvime bağlanmasını istediğini bildirmişti. Parti merkezinde konuşan Erbakan, parti tabanının ittifaka karşı olduğunu söyledi. AK Parti'yle ittifak görüşmelerine 'CHP zihniyeti' nedeniyle başladıklarını belirten Erbakan, teşkilatlarının da ittifaka karşı olduğunu bildirdi.

Erbakan, 31 Mart seçimlerine ittifaksız gireceklerini açıkladı. YRP lideri, AK Parti'yle ittifak yapmayacaklarını, İstanbul, Ankara ve İzmir'de aday çıkaracaklarını söyledi.

Editör: Anıl Can Tuncer