POLİTİKYOL ÖZEL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın duyurduğu ‘kamuda tasarruf paketi’ ile taşıtlar, binalar, kamu istihdamı, idari yapılanmada etkinlik, yurt dışı geçici görevlendirme giderleri, enerji ve atık yönetimi, haberleşme giderlerine odaklanıyordu. Bu paketle giderlerin önüne geçmesi öngörülüyordu ancak çok işe yaradığını söylemek zor.

Bu paketi birçok kamu kurumu delerken; buna bir örnek de AK Parti’nin kazandığı Mehmet Kuş yönetimindeki Eyyübiye Belediyesi oldu.

Belediye, çoğunluğu otomobillerden oluşan 98 sürücüsüz araç için ihaleye çıktı. İhalede kiralanan araçların 48’i otomobil, 30’u hafif ticari, 8’i 4x4 veya 4x2 pick-up, 1’i transporttur oldu. Diğer araçlar ise 4’ü minibüs, 3’ü traktör, 7 kamyonet, 2 arasöz, 1 yakıt tankeri.

İhalenin şartnamesinde ise dikkat çeken bir diğer durum otomobil tipi araçların 2 ila 3 yıl arası için kiralanırken; minibüs ve iş makinesi gibi araçların daha kısa süreler için kiralanması oldu.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 13.28.20

Altı teklifi eleyip yandaşa verdiler

Belediyenin açtığı bu ihaleye toplamda yedi teklif yapıldı. Ancak bu tekliflerin altısı elenerek ihale Giray Turizm adlı şirkete verildi. 13 şubesi bulunan şirketin sahibi ise Şerif Dalgıç.

Dalgıç’a ‘İmam Hatip’ ödüllü

Dalgıç, Aralık 2021’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende ‘İmam Hatip’ ödülü almıştı. Gaziantep’in Fransız İşgalinden Kurtuluşu’nun 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Yüzüncü Yılda Yüz Hayırsever’ Kampanyası’nın ödül töreni İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılmış; buna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gibi isimler katılmıştı.  

Bu törende Dalgıç, Gaziantep’in Şehitkâmil İlçesinde yaptırdığı İmam Hatip okulu için ödül almıştı.

Editör: Haber Merkezi