Emniyet Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz temmuz ayında 31 ile gönderdiği ve 81 ille paylaştığı yazıda, IŞİD’in olası eylemlerine dikkat çekmiş. 

Gönderilen yazıda IŞİD’in İstanbul’da ormanlık alanda atış eğitimi yaptığı ve Türkiye’de çeşitli silahlı eylemler yapacağı gibi ayrıntılar yer alıyor. 

BirGün’den Erk Acarer’in haberine göre, emniyet Genel Müdürlüğü’nün 28.07.2015 tarihli yazısında anlattıklarıyla IŞİD üyelerinin Türkiye’de nasıl örgütlendiğine ve neler planladıklarına dair detaylı bilgilere yer veriliyor. Suruç Katliamı’ndan hemen sonra, Ankara Gar patlamasından ise üç ay öncesine ilişkin belgede, IŞİD üyelerinin yurtiçinde yapabilecekleri eylemler anlatılıyor.

“DEAŞ’ın ülkemize yönelik olası eylem tehditleri bağlamında” özetle şu bilgiler paylaşılıyor: “İstanbul’daki DEAŞ yanlısı radikal selefi/tekfirci unsurlarca “son dönemde DEAŞ’a yönelik gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında gerçekleştirilen operasyonlardan korkmadıkları, örgüt tarafından yapılacak açıklamaya göre hareket tarzlarını belirleyecekleri, DEAŞ yanlısı olup Suriye’ye hicret etmek isteyen yurtiçindeki yandaşlarının kararlarına saygı duyulacağı, ancak silahlı mücadele yapabilecek örgüt mensuplarının Türkiye’de kalmasının daha uygun olacağı” şeklinde bilgiler olduğu bildirilmiştir…” 

Aynı yazıda; IŞİD’in saldırılarını hedef odaklı gerçekleştireceği de anlatılıyor. Hedefler arasında Türkiye’deki konsolosluklar ve güvenlik güçlerinin yanı sıra PKK/KCK üyelerinin de olduğu belirtiliyor. IŞİD’in keşif yaptığı/yapacağı da şöyle anlatılıyor: “PKK/KCK’ya müzahi şahısların ev/iş adreslerini tespit etmeye çalışacakları, PKK/KCK tarafından DAEŞ üyelerine saldırıda bulunulması halinde misilleme olarak tespit edilen PKK/KCK mensuplarının hedef alınacağı” şeklinde teyide muhtaç bilgilerin istihbari olunduğu bildirilmiştir. Belertilen hususların çalışmalarınızda değerlendirilmesini, gelişmelerden bilgi verilmesini arz ederim.” 

ORMANLIK ALANDA ATIŞ TALİMİ

Aynı yazıda IŞİD’in, İstanbul’da ormanlık alanlarda atış talimleri yaptığı da anlatılıyor. ‘Gizli’ ibareli yazıda şunlar aktarılıyor: “İstanbul’da çatışma bölgeleri ile bağlantılı faaliyet gösteren MUSLİHAN Grubu lideri, N.M.’nin grup liderlerinin silahlanmaları yönünde talimat verdiği ve şahısların ormanlık alanlarda atış talimleri yaptıkları, İstanbul’da çatışma bölgeleri ile bağlantılı şahısların son süreçte DEAŞ’a yönelik yapılan operasyonlardan dolayı ülkemizde karışıklık çıkarması durumunda Sultanbeyli’de polise yönelik saldırıda bulunabilecekleri ve hazırlıklarının tam olduğu şeklinde söylemlerinin bulunduğu yönünde teyide muhtaç bilgiler elde edilmiştir. Konunun hassasiyeti dikkate alınarak, gerekli tedbirlerin/güvenlik önlemlerinin alınmasını, gelişmelerden bilgi verilmesini arz ederim.”

Bu istihbarattan 3 ay sonra Sultanbeyli Fatih Polis Merkezi’ne bombalı araçla intihar saldırısı düzenlenmişti.