İzmir’deki elektrik faciasının bilirkişi ön raporu: İhmal üstüne ihmal İzmir’deki elektrik faciasının bilirkişi ön raporu: İhmal üstüne ihmal
Yönetmen Emin Alper, Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasını "Bu yapılanlar Hakkâri halkını ikinci sınıf vatandaş yerine koymaktır. Onlara 'Sizin oyunuzun kıymeti yok' demektir" diyerek değerlendirdi. Mezopotamya Ajansı'ndan Esra Solin Dal'a konuşan Alper, şunları dedi:
  • Hiç lafı evirip çevirmeden söylemek gerekirse bu yerel ve siyasi darbedir. On yıllık bir davanın tekrar ısıtılıp seçimden iki ay sonra gündeme getirilmesi de, belediye meclisinin yeni bir başkan seçmesine fırsat verilmemesi de, iktidarın niyetinin ne olduğunu açıkça gösteriyor. Bu yapılanlar Hakkâri halkını ikinci sınıf vatandaş yerine koymaktır.
  • Onlara "Sizin oyunuzun kıymeti yok" demektir. Zaten İçişleri Bakanı'na kayyım atama yetkisini veren kararnamenin Anayasa'ya açıkça aykırı olduğu hepimizin malumu. Bu yetkinin halen uygulanıyor olması, fiilen Olağanüstü Hal'den çıkmadığımızın da acı bir göstergesidir.

Ne olmuştu?

DEM Partili Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran tarihinde gözaltına alınmış ve belediyeye kayyım atanmıştı. Akış daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve 19 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Kayyım kararına DEM Parti’den tepkiler devam ederken, AK Parti ve MHP kanadından uygulamanın devam edeceği mesajları verilmişti.
Editör: Altan Sancar