Cumartesi, Nisan 20, 2024

Elon Musk’tan OpenAI ve CEO’suna ‘yapay zeka’ davası

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile şirketin CEO’su Sam Altman’a ‘kar amacı gütmeden, insanlığın yararına yapay zeka geliştirme yönündeki kuruluş misyonunu terk ettikleri’ suçlamasıyla dava açtı.

San Francisco Mahkemesi’nde açılan davanın şikayet dilekçesinde, Altman ile OpenAI Kurucu Ortağı Greg Brockman’ın 2015 yılında Musk’la iletişime geçtiği ve ‘insanlık yararına yapay zeka geliştirecek, kar amacı gütmeyen bir laboratuvar kurma konusunda anlaştıkları’ öne sürüldü.

OpenAI’nın kurucu ortağı olan Musk‘ın 2018’de şirketin yönetim kurulundan istifa ettiğine işaret edilen şikayet dilekçesinde, ancak kuruluş sözleşmesine dayanarak OpenAI’a katkıda bulunmaya ve Altman’dan şirket hakkında güncelleme almaya devam ettiği aktarıldı.

Dilekçede OpenAI‘nın internet sitesinde sözleşmesinin ‘yapay zekanın tüm insanlığa faydalı olmasını sağlamak’ olduğunu belirttiği, fakat ‘gerçekte OpenAI’nın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un yan kuruluşu haline getirildiği’ iddia edildi.

Şirketin yapay zekayı insanlığın yararından ziyade Microsoft’un karını en üst düzeye çıkarmak için geliştirdiği vurgulanan dilekçede, OpenAI’nın Microsoft’un karını maksimuma çıkarmaya odaklanmasının anlaşmayı ihlal ettiği kaydedildi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER