İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Lezzetleri belgeselini yayınladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ünlü müzisyen ve TV programcısı Ayhan Sicimoğlu'nun hazırladığı 'Ayhan Sicimoğlu ile İstanbul Lezzetleri' belgeselini Youtube kanalında yayınladı.

MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek

Atatürk'ün sevdiği bir restoran da yer aldığı belgesele ilişkin İmamoğlu'nun açıklaması şöyle:

  • İstanbul Lezzetleri'yle, göç, kültürel kimlik ve yemeğin birleştirici gücü gibi temaları keşfeden, İstanbul'un zengin mutfak mirasını inceleyen etkileyici bir belgesel-drama yolculuğuna çıkıyoruz.
  • Ünlü müzisyen ve TV programcısı Ayhan Sicimoğlu, Sicilyalı arkadaşı Turi'den bir kartpostal alır. Turi, İstanbul'un ünlü lezzetlerini sadece bir gece içinde tatmak istemektedir. Bu meydan okumaya ilgi duyan Ayhan, İstanbul'un benzersiz kültürlerin ve tarihlerin harmanlandığı olağanüstü bir mutfak şölenini düzenlemek için göreve koyulur.
  • Ayhan Sicimoğlu, İstanbul’un labirent gibi sokaklarında dolaşırken, film binlerce yıl boyunca göçün, şehrin yemek kültürü üzerindeki derin etkisini ortaya koyar. Samimi sohbetler ve paylaşılan yemekler aracılılığıyla çeşitli mutfak geleneklerinin zamanla nasıl karıştığını ve geliştiğini görürüz, bu da yemeğin köprüler ve bağlar kurmaktaki dönüştürücü gücünü açığa çıkartır.
  • “İstanbul Lezzetleri” sadece yemekleri takdir etmenin ötesine geçiyor; her yemekle özdeşleşmiş hikâyeleri ve anıları açığa çıkarıyor, İstanbul’un çeşitli sakinlerinin mutfak kültürüne nasıl katkıda bulunduğunu gösteriyor. Film, yemeğin milletlerle ilişkili olduğu fikrine meydan okuyor, onun yerine coğrafyayla biçimlendiğine vurgu yapıyor. Kültürleri eriten bir pota olan İstanbul, sınırları aşan benzersiz bir tat deneyimi sunuyor.
Editör: Haber Merkezi