İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Yazarlar Okullarda Projesi’nde okullarda öğrencilere satılan kitaplar cinsiyetçi ifadelerle dolu: Kadının dizüstü bilgisayarı olabilir, eteği dizüstü olmasın. Kadın nazla, erkek hazla mutlu olur. Erkekler doğayı, kadınlarsa yuvayı severler.

BirGün’den Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre proje bugüne kadar yüzlerce okulda hayata geçirildi ve iki milyon öğrenciye ulaştı. İlk ortaya çıktığı dönemde daha geniş bir yazar kadrosunu okullarda öğrencilerle buluşturan ‘Yazarlar Okullarda Projesi’ son dönemde hükümetin yaklaşımlarına uygun şekilde yandaş yazarlarla sınırlandırılmaya başlandı. Eğitimde dinselleşme, cinsiyetçi ifadelerin yaygınlaştığı eleştirilerinin yoğunlaştığı bir dönemde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları bu ve benzeri kitapların öğrencilere ulaştırılmasına seyirci kalıyor.

İstanbul’da son olarak öğrencilere 10 lira karşılığında satılan ‘Hariçten Sözler’ kitabında “Kadınlardan şair olmaz, onlardan mahir birer anne olur” gibi kadınlığı sadece annelik kimliğine sıkıştıran bir yaklaşım söz konusu. 

Yazar Ozan Taşdemir imzalı ilkokul ve ortaokul öğrencilerine satılan o kitapta yer alan ürperten ifadeler şu şekilde:

İnsanın melekleşmesi de köpekleşmesi de iradesine, yani kendi seçimine bağlıdır.

Kadınlar da tespih gibi olmalı, varlığı hoşluk, yokluğu boşluk vermeli.

Erkek kalbi fethetmeye, kadın ise keşfetmeye çalışır. Çünkü güç fethe, sezgiyse keşfe açıktır.

Kadınlar paylaşır, erkekler ise pay eder.

Genelde erkekler güç gösterisine, kadınlar ise cilve histerisine meyillidir.

Kadınlar ait olmayı, erkekler ise sahip olmayı yeğlerler.

Şairlik erkek mesleğidir. Zaman zaman kadınlar heveslenseler de şiir can çekişir ellerinde ve ancak çocuk denen şiir can bulur onların sinelerinde.

Erkekler doğayı, kadınlarsa yuvayı severler.

Hariçten Sözler okullarda dağıtılan ilk kitap değil. Gaziosmanpaşa’da geçen sene ve bu sene Temel Dini Bilgiler isimli kitap ücretsiz dağıtıldı.  

AKP’li Güngören Belediyesi ilçe genelinde bazı ortaokullara ‘İlm-i Hal’ isimli dini kitap dağıttı. Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Bağcılar gibi pekçok ilçede pedagojik olmayan dini kitaplar il milli eğitim müdürlükleri, belediyeler ve müftülükler aracılığıyla öğrencilere yarışmalar, kutlu doğum etkinlikleri vb. çerçevesinde dağıtılıyor.