Eğitim-Sen yaptığı yazılı basın açıklamasıyla uygulamayı kabul etmeyeceklerini duyurdu. 

Sendika.Org’un haberine göre, “Konu başlıklarının belirlenmesinden, tartışma materyallerinin seçimine kadar Bakanlığın hangi kriterlerle hareket ettiği, bu konu başlıklarıyla eğitimin hangi sorunlarına çözüm üretilmek istendiği dahi belli değildir. Belli olan tek şey, MEB’in seminer çalışmalarını dahi AKP’nin siyasi çıkarlarına hizmet edecek şekilde oluşturmuş olmasıdır” değerlendirmesi yapan Eğitim-Sen; ideolojik arka planı herkes tarafından bilinen bir ismin AKP’nin siyasi ihtiyaçları doğrultusunda dayatılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi. 

Liselilerin, eğitim emekçilerinin, barış, demokrasi ve laiklik talep edenlerin mücadelelerine dikkat çeken Eğitim-Sen, “AKP ve MEB, kendi siyasi çıkarlarına hizmet etmeyen, kendisine eleştirel ve muhalif her düşünceyi bastırmaya, sindirmeye ve yok etmeye çalışmaktadır. Siyasi çıkarlarına uygun olan her şeyi ise bizlere dayatmaktadır” dedi.

Eğitim-Sen, bu ve benzeri uygulamalara son vererek seminer çalışmalarının eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik ve laik bir temelde örgütlenebilmesinin dert edilmesini, eğitimin temel bileşeni olan öğretmenlerin iradeleri doğrultusunda belirlenmesini talep etti.

PolitikYol