Perşembe, Nisan 18, 2024

Edirne’de AK Parti adayına Atatürk’ü soran gençlere polis sorgusu

ALTAN SANCAR

AK Parti Edirne adayı Belgin İba’nın otelinde düzenlediği toplantıda kendisine Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin sorular sorulması üzerine toplantı sonlandırıldı. İba’ya Atatürk’e ilişkin soru soran gençlere salon dışına çıktıktan sonra polis tarafından GBT sorgulaması yapıldı. 

Edirne’de AK Parti adayı Belgin İba, ailesine ait otelde gençlik buluşması düzenledi. Buluşmaya katılan Trakya Üniversitesi öğrencisi Mücahit Emin Akarsu, soru sormak üzere söz aldı.

‘Valilik sayfasında yer alan projeleri İba’nın kendi projesi gibi aktarmasını’ eleştiren Akarsu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor” sözlerini hatırlatarak Atatürk’e dair soru sormak istedi.

Akarsu sorusuna başladıktan kısa bir süre sonra etkinliğin sonlandırıldığı duyuruldu ve İba’nın soruyu duymasına izin verilmedi.

Akarsu ve birlikte etkinliğe katılan okul arkadaşı Ozan Barış Çakıl, otelin dışına çıktığında polis tarafından durduruldu. Polisler çevirdikleri gençleri ‘provokasyon’ suçlayarak GBT sorgulaması yaptı. Üniversite öğrencisi iki genç sorgunun ardından serbest bırakıldı.

‘Edirne’ye geldiğimden beri ilk defa çekindim’

PolitikYol’a konuşan Akarsu, şunları dedi: “Ben Edirne’de yaşayan bir genç olarak kenti yönetmeye talip bir adaya ülkemizin kurucusu Atatürk’e dair soru sormak istedim. Sorum sordurulmadığı gibi, çıkışta da polis tarafından GBT yapıldı. Ben ülkemizin kurucusu ve ulu önderimizin adını anmanın, kendisine dair soru sormanın suç olduğunu bilmiyordum.”

Çakıl ise salonda ‘üzerlerine baskı kurulduğunu, soru sorduklarında kendilerine hakaret edildiğini’ söyledi: “Gençlerle buluşmak ve sorularını dinlemek için gelip, gençlere baskı kurmanın ne anlamı var. Edirne’ye geldiğimden beri ilk defa çekindim. İlk defa hem de Atatürk’ün adını andığımız için çekinmek ağırıma gitti.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER