Korona krizi firmaların kendilerine yeni alanlar yaratmasına neden oluyor. e-Ticaret devi Amazon ABD’nin bazı eyaletleri için, kullanıcıların ilaçlarını evden sipariş etmelerine olanak tanıyan bir eczane ve ilaç dağıtım hizmeti başlattı.

Turk-internet.com’un haberine göre, bugün duyurulan hizmet birisi “prime müşterilere” olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Amazon bu hizmetleri sunmak için müşterilerin masaüstü bilgisayarları veya mobil cihazları aracılığıyla reçeteli ilaç satın almaları için platformda yeni bir mağaza açtığını duyurdu.

Açıklamaya göre, ABD çapında 50.000 eczane sisteme kaydoldu.

Bu hizmeti kullanmak için önce profil açmak sonra da bu profile sigorta belgelerini, reçete kayıtlarını göndermek ve ödeme seçeneklerini oluşturmakla başlanıyor. Ama yetmiyor, reçetenin online ilaç siparişi vermek için lisanslı bir sağlık hizmeti sağlayıcısından alınması gerekiyor.

Ödeme işleminden önce, kullanıcılar, sigortalı ve sigortasız ödeme seçeneklerini de değerlendirebiliyor. Amazon Prime’da indirim olanağı olabiliyor. Amazon, Prime üyelerinin iki gün içinde ücretsiz teslimat alacağını söylüyor. Amazon, reçeteli ilaçların gizli ambalajlarda teslim edildiğini belirtiyor. Ancak şirket uyuşturucu içeren bazı ilaçları sistemine dahil etmiyor. Prime üyelerine televizyon, film ve e-kitap avantajlarının ötesinde, sigortası olmayan kullanıcılara jenerik ilaçlarda % 80’e varan ve markalı ilaçlarada % 40’a varan indirim verebiliyor. Üye olan ve gerçek mekanda faaliyet gösteren eczaneler arasında CVS, Walgreens, Walmart, Costco Wholesale, Safeway ve Giant Pharmacy sayılıyor.

Amazon Prime Başkan Yardımcısı Jamil Ghani açıklamada şunları söyledi :

“Uygun fiyatlı ilaçlara erişimin önemini anlıyoruz ve Prime üyelerinin yeni Amazon Prime reçeteli tasarruf avantajından muazzam bir değer bulacağına inanıyoruz. Amacımız, Prime’ın üyelerin hayatlarını her gün daha kolay ve daha rahat hale getirmesi ve inanılmaz tasarrufları, sorunsuz alışveriş deneyimini ve üyelerin Prime ile bildiği ve sevdiği hızlı, ücretsiz teslimatı Amazon Pharmacy’ye genişletmekten heyecan duyuyoruz.”