Perşembe, Mart 30, 2023

DÜZELTME VE CEVAP METNİ

https://www.politikyol.com internet sitesinin https://www.politikyol.com/chpli-agbaba-devlet-eliyle-cocuk-isciligi-mesrulastiriyorlar url adresli linkinde yer alan “CHP’li Ağbaba: “Devlet eliyle çocuk işçiliği meşrulaştırıyorlar”” başlıklı haberde ve https://www.politikyol.com/mebden-cocuk-isciligine-destek  url adresli linkinde yer alan “MEB’den çocuk işçiliğine destek” başlıklı haberde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın MESEM programı kapsamında öğrencilerin A101’de çalışmasını öngören protokol anlaşmasına ilişkin doğru olmayan ifadeler kullanılmıştır. 

Oysa, 06.10.2022 tarihinde şirketimiz ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü(“MTEGM”) arasında imzalanan İş Birliği Protokolü’nün(“Protokol”) dayanağı 3308 sayılı Meslek Eğitim Kanunu ve ilgili mevzuatı olup Protokol’ün amacı; MTEGM ile Yeni Mağazacılık A.Ş.(“A101”) iş birliğinde A101 çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri aracılığıyla eğitim öğretim sürecine dahil olmalarını sağlayarak mesleki bir sertifikalandırma sağlamaktır. Nitekim, farklı sektörlerde sektörün önde gelen firmaları da çalışanlarının eğitimleri için benzer protokolleri imzalamış bulunmaktadır.

Protokol ile hedeflenen; öğrencilerin A101’de çalışması değil, A101 çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri aracılığı ile eğitilmesi ve A101 çalışanlarının mesleki açıdan sertifikalandırılmasıdır. Bu kapsamda, A101, Protokol ile MTEGM’den öğrenci almayı değil; aksine, A101 çalışanlarını mesleki eğitim merkezlerine kaydettirerek eğitim almasını sağlamayı; buna mukabil olarak MTEGM’ye bağlı olarak mesleki eğitim merkezi programı uygulayan mesleki eğitim merkezleri de A101 çalışanlarının eğitilmesini ve sertifikalandırılmasını sağlamayı kabul etmiştir. Bunun yanı sıra Protokol ile, A101’in okul sınıf, atölye ve laboratuvarlarını imkanlar ölçüsünde yeni teknolojilere dayalı olarak donatılmasını/desteklemesini sağlama yükümlülüğü de bulunmaktadır.

Önemle belirtmek isteriz ki, A101 mağazalarında 18 yaş altında çalışan bulunmamakta olup Protokol kapsamında da 18 yaş altında kimse bulunmamaktadır. A101’in çalışanlarının eğitilmesi ve sertifikalandırılmasını desteklemek amacıyla imzalamış olduğu bu Protokol iptal de edilmemiş olup yürürlüğü devam etmektedir.

Dolayısıyla, haberde yer alan ifadeler tamamen gerçek dışı olup, söz konusu ifadeler şirketimizin kişilik haklarının ihlaline ve itibarının zedelenmesine yol açacak niteliktedir. Bu kapsamda, toplumda ve okurun aklında hiçbir soru işareti kalmaması ve doğru bilgi aktarımının sağlanabilmesi amacıyla Basın Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca işbu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER