Cumartesi, Mart 2, 2024

Dünyadan emek haberleri: Şili’de 2019 isyanı anıldı… Uruguay’da öğretmenler protesto grevi yaptı…

LATİN AMERİKA

ARJANTİN: Plaza de Mayo meydanının anneleri Milei’nin af politikasını protesto etti

23 Kasım Perşembe günü, 1970’li ve 80’li yıllarda ordu tarafından katledilenlerin Plaza de Mayo anneleri, yeni seçilen başkan Javier Milei’nin politika önerilerini reddetmek için Buenos Aires’teki hükümet binası önünde toplandı. Anneler, sendikaları Milei’nin diktatörlük sırasında insanlığa karşı suçlardan hüküm giymiş askeri personelin affı da dahil olmak üzere neo-liberal önerilerine direnmeye çağırdı.

Protestocular ayrıca gerçeği ortaya çıkarma ve diktatörlük döneminde “kaybolan” 30.000 kişinin serbest bırakılmasını talep etme mücadelesinin önde gelen liderlerinden biri olan Hebe Bonafini’yi de andılar. Milei ve başkan yardımcısı yukarıdaki rakamın abartı olduğunu iddia ediyor.

URUGUAY: Öğretmenlerden 24 saatlik protesto grevi

22 Kasım Çarşamba günü öğretmenler, Uruguay devlet okullarındaki mevcut eğitim ve ücret yapılarını savunmak için 24 saatlik bir protesto grevi başlattı. Montevideo şehir merkezinde kitlesel bir mitingi de içeren grevle, hükümetin ülkedeki devlet okullarına yönelik kemer sıkma önlemleri kınandı. Mevcut hükümet, ücret kesintilerinin yanı sıra okul personelinin de genel olarak işten çıkarılmasını planlıyor.

ŞİLİ: 2019 isyanını Valparaiso kentinde yüzlerce genç yürüyüşle andı

Yüzlerce genç, 2019 isyanından bu yana geçen dört yılı anmak için 18 Kasım’da liman kenti Valparaiso’da yürüyüş yaptı. Protestocular 2019’da olduğu gibi Şili’deki sosyoekonomik eşitsizliği kınadı. 2019’da gençlik isyanına neden olan koşullar (konut eksikliği, artan gıda, sağlık ve kamu hizmetleri fiyatları vb.) iyileşmemekle kalmadı, daha da kötüleşti. Aynı zamanda reel ücretler ve emekli maaşları da büyük oranda düştü.

18 Kasım 2019, Santiago ve diğer Şili şehirlerinde toplu taşıma ücretlerindeki artışların tetiklediği kitlesel protestoların Pinochet diktatörlüğü tarafından dayatılan Şili anayasasının reddine dönüşmesinin 30. gününde oldu. Henüz anayasa değişmedi. Göstericiler, “Sefalet olduğu sürece isyan da olacak!” yazılı pankartın arkasında yürüdü.

Yürüyüşçüler şehrin Salvador Allende meydanına ulaştı ancak Şilili jandarmalar, polis araçları ve tazyikli sular tarafından durduruldu. Yürüyüşçüler alternatif rotaları izlerken Valparaiso’nun merkezi göz yaşartıcı gazla kaplandı.

MEKSİKA: Öğretmenler Mexico City’de protesto düzenledi

22 Kasım’da, Ulusal Lise Öğretmenleri Sendikası (SINTCB) üyesi grevci öğretmenler, ücretlerinin yüzde 20 oranında artırılması talebiyle Mexico City’de sokakları trafiğe kapattı. SINTCB, 18 lisedeki öğretmenleri temsil ediyor. Lise öğretmenleri ve diğer çalışanlar 16 Kasım’da da greve gitmişti.

KAYNAK: www.wsws.org

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI