Cuma, Mart 1, 2024

Dünyadan emek haberleri: Pakistan’da belediye çalışanları grevde… Sri Lanka’da kamu çalışanlarından protesto…

ASYA

SRİ LANKA: Binlerce kamu çalışanı dayanılmaz yaşam koşullarını protesto etti

Binlerce kamu sektörü çalışanı, Wickremesinghe hükümetinin 2024 bütçesinde açıklanan yetersiz yaşam ödeneğini protesto etmek için Pazartesi günü sokaklara çıktı. Yüzlerce öğretmen, Colombo’nun banliyösü Battaramulla’da Eğitim Bakanlığı önünde gösteri yaparak geçinmeye yetecek ücret talebinde bulundu. Onlara, güvenlik çalışanlarına terfi ve fazla mesai ödenmesi talebinde bulunan Tüm Seylan Eğitim Akademik Olmayan Çalışanlar Sendikası üyeleri de eşlik etti. Kamu çalışanları aylık ödenek veya ücretlerinde en az 20.000 rupi (61 ABD Doları) artış talep ediyor. Eyalet ve İl Kamu Hizmeti Sendikaları, hükümetin 2024 bütçesinde açıklanan maaşlardan yapılan yüzde 8’lik kesintinin geri çekilmesini istiyor. Merkez İldeki Badulla, Anuradhapura ve Kandy dahil olmak üzere birçok şehirdeki Kalkınma Görevlileri, öğretmen olarak çalışmayı istedi. Sağlık çalışanları, Ocak ayı maaşlarına ödenek veya maaş artışı eklenmesi talebiyle Sağlık Bakanlığı önünde protesto düzenledi.

PAKİSTAN: Hayber Pakhtunkhwa eyaleti Bakkakhel Belediyesi işçileri grevde

Bakkakhel köyü belediye idaresinden protestocu işçiler, 5 Aralık’a kadar ödenmeyen beş aylık maaşlarının ödenmemesi halinde sivil kurumun ofislerini kilitlemek ve yolları kapatmakla tehdit ettiler. İşçiler Çarşamba günü Bannu Basın Kulübü önünde gösteri yaptı. Bu arada Su ve Sanitasyon Hizmetleri Şirketi’ndeki (WSSC) temizlik işçileri, iki aylık maaşlarının ödenmemesi nedeniyle Çarşamba günü üçüncü gün grevine devam etti. Grev nedeniyle sokaklarda ve yollarda atık ve çöp birikiyor.

BANGLADEŞ: Rajshahi Şeker Fabrikası işçileri haklarını istiyor

Yaklaşık 100 emekli Bangladeşli şeker fabrikası işçisi ve aile üyesi, 24 Kasım’da Rajshahi Şeker Fabrikalarında gösteri yaparak, aralarında bahşiş ve yardım fonu da bulunan ödenmemiş ödemeleri talep etti. Protestocular, 2014 yılından bu yana 300’den fazla çalışanın fabrikadan emekli olduğunu ve perişan hayatlar yaşadığını söyledi. İşçilere emekliliğinde yalnızca 80.000 taka (726 ABD Doları) ödendi. İşçiler işverenin kendilerine 1,5 milyon takaya kadar borçlu olduklarını iddia etti.

HİNDİSTAN: Pencap hükümeti Bakanlık çalışanları eski emeklilik planı için grevde

Pencap hükümetinin 50 bakanlık çalışanı, eski emeklilik planının restorasyonu talebiyle 8 Kasım’dan bu yana grevde. Ayrıca sözleşmeli çalışanlar için üç taksit ödenmemiş kıdem tazminatı ve kıdem tazminatı da istiyorlar. Salı günü, hükümetin müzakereleri başlatmaması üzerine grevi 6 Aralık’a kadar uzattılar. Grevin muhtemelen 200.000’den fazla eyalet hükümeti çalışanının maaşlarının zamanında ödenmesini etkilemesi bekleniyor.

Goa’daki BSNL telekomünikasyon işçileri özelleştirmeyi protesto etti

Devlete ait telekomünikasyon sağlayıcısı BSNL’nin çalışanları, hükümetin 4G ve 5G hizmetlerini sağlamadaki gecikmesini protesto etmek için Salı günü Goa eyaletindeki Panjim’de öğle yemeği gösterisi düzenledi. İşçiler, hükümeti özel şirketlere kayırma yapmakla suçlayıp bunun BSNL’nin teknolojik gelişmelerdeki ilerlemesini engellediğini söylediler. BSNL ile özel telekomünikasyon firmaları arasında artan bir teknolojik eşitsizlik olduğunu savundular. İşçiler, güvenilir ağ hizmetleri sağlamaya olan bağlılıklarını vurguladılar ve hükümet yardımının olmayışından duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler.

Pencap’ta 108 cankurtaran sözleşmeli çalışanı kadro talep ediyor

Pencap’ta 108 Cankurtaran Çalışanları Derneği üyesi, Pazartesi günü çeşitli talepler üzerine greve çıktı. İşçiler, sözleşme sisteminin sona erdirilmesini ve devletin kadrolu çalışanı haline getirilmesini istiyor. 12 saatlik vardiyalar halinde çalıştıklarından ve 2013’ten bu yana maaşlarına zam yapılmadığından şikayet ettiler. İşçiler, Haryana eyaletindeki 108 cankurtaran çalışanıyla aynı seviyede olan aylık maaşlarının 35.000 rupiye (359 ABD Doları) yükseltilmesini istiyor.

Maharashtra’daki sözleşmeli sağlık çalışanlarının grevi altıncı haftasına giriyor

Maharashtra eyaletindeki Pune’daki Ulusal Sağlık Misyonu (NHM) kapsamında çalışan yaklaşık 4.000 sözleşmeli sağlık çalışanı, 25 Ekim’den bu yana kadro veya en azından kadrolu çalışanlarla eşit ücret ve haklara sahip olma talebiyle grevde. Grevciler Pune ofisinin önünde protesto gösterisi yapıyor. Pek çok işçi 10 yıldan fazla süredir ücret artışı olmadan çalışıyor. Şu anda Maharashtra’da doktorlar, hemşireler, laboratuvar teknisyenleri, eczacılık, toplum sağlığı görevlileri ve bölge, alt bölge ve kırsal hastanelerle birinci basamak sağlık merkezlerindeki yönetim personeli dahil olmak üzere 35.000 sözleşmeli NHM çalışanı bulunmakta.

Kerala kreş çalışanları huzurevi ücretlerinin ödenmemesini protesto etti

Kerala Kreş İşçileri Sendikası (KCWU) üyeleri, 23 Kasım’da Thiruvananthapuram’da on aylık ücret talebiyle bir protesto yürüyüşü düzenledi. Federal hükümet yardımlarının 22 aydır ödenmemesi, işçileri kreşlerin açık kalması için halktan bağış aramaya zorluyor. Eyalet genelinde bir öğretmen ve bir yardımcının görev yaptığı yaklaşık 220 kreş bulunuyor. Öğretmenler ve yardımcılar sırasıyla 4.000 rupi (48 ABD Doları) ve 2.000 rupi gibi yetersiz bir aylık ücret alıyor. Sendika asgari 15.000 rupi ücret talep ediyor. Diğer talepler arasında devlet çalışanı olarak tanınma, tesislerden ayrılma ve sosyal güvenlik önlemleri yer alıyor.

AVUSTRALYA

Queensland su hizmetleri çalışanları daha iyi ücret için greve çıktı

Güneydoğu Queensland’deki Eagle Farm’da bulunan Utilita Su Çözümleri’nden yaklaşık 30 işçi, Çarşamba günü çalışmayı durdurdu ve şirketin önerilen işletme anlaşmasında daha iyi bir ücret teklifi için depolarının önünde yürüyüş yaptı. Ayrıca yüklenicilerin kullanımı ve çırakların doğrudan şirket tarafından istihdam edilmesiyle ilgili anlaşmalarına temel hükümlerin dahil edilmesini istiyorlar. İşçiler Avustralya İmalat İşçileri Sendikası (AMWU) ve Elektrik Ticareti Sendikası (ETU) üyesi. AMWU, şirketin daha yüksek ücret alan çok sayıda yükleniciyi çalıştırdığını iddia etti.

Utilita Water Solutions (Utilita), Ventia Utilities ile Downer Utilities arasında devlete ait

Kentsel Kamu Hizmetleri için altyapı bakım hizmetleri sağlamak üzere sözleşme yapılan ortak girişim.

Victoria’daki gaz işçileri daha yüksek ücret ve daha kısa çalışma için greve çıktı
Enerji dağıtım sağlayıcısı APA Gasnet’ten 30’a yakın Elektrik Ticareti Sendikası üyesi Perşembe günü 48 saatliğine greve çıktı ve Melbourne’un güneydoğusundaki bir banliyö olan Dandenong’daki depolarının önünde yürüyüş yaptı. Grev, şirket ile Avustralya İmalat İşçileri Sendikası (AMWU) ve Avustralya İşçi Sendikası’nın (AWU) da aralarında bulunduğu sendikalar arasında yeni bir iş sözleşmesi için beş ay süren başarısız müzakerelerin ardından geldi. İşçiler, yıllık yüzde 6 ücret artışı ve 36 saatlik çalışma haftası talep ederek kendilerini altyapı sektörlerindeki diğer işçilerle aynı seviyeye getirilmelerini istiyor.

KAYNAK: www.wsws.org

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI