Perşembe, Şubat 29, 2024

Dünyadan emek haberleri: Londra’da hastane çalışanları, Gürcistan’da maden işçileri grevde

AVRUPA

İTALYA: Sağlık çalışanları kemer sıkmak istemiyor

Geçen Salı günü İtalya genelinde doktorlar, hemşireler, ebeler ve diğer sağlık çalışanları 24 saatlik greve başladı. Medya, 1,5 milyona yakın randevunun, testin ve diğer sağlık hizmetlerinin iptal edildiği veya ertelendiği, grevlere geniş bir katılımın olduğunu bildirdi. Sağlık çalışanları, aşırı sağ hükümetin emeklilik kesintileri ve diğer kemer sıkma önlemlerini içeren 2024 bütçesine karşı çıkıyor. Corriere Della Sera’nın bildirdiğine göre, hastanelerde 30.000 doktor ve 65.000 hemşire sıkıntısı olduğu için personel eksikliğini de kınadılar. CGIL sendikası SkyTG24’e sağlık harcamalarındaki kesintiler sayesinde “4 milyon İtalyan’ın paraları olmadığı için tedavi alamadığını” söyledi.

BELÇİKA: Flanders kenti kamu çalışanları yeni yasaya karşı

Flanders kenti kamu çalışanları, sektördeki çalışma koşullarını düzenleyen kanunda yapılan yeni reforma karşı çıkmak için çalışmayı durdurdu. Sendikalar dört yıldan fazla bir süredir bu konu üzerinde pazarlık yaptıklarını söylüyor. De Standaard’ın bildirdiğine göre Flaman hükümetini, haksız işten çıkarmaya karşı koruma, iş güvenliği ve diğer konularda yapılan anlaşmalara ihanet etmekle suçluyorlar.

Grev, Pazartesi günü Flanders’ın iç su yollarında kilit bekçilerinin kendiliğinden grev yapmasıyla başladı ve bu da malların Kuzey Denizi limanlarından taşınmasını durdurdu. Kuzey Denizi Limanı şirketine göre, Belçika limanlarından yapılan yük taşımacılığının yüzde 58’i su yolları yoluyla iç bölgelere taşınıyor. Akıl sağlığı ve mesleki eğitim gibi diğer kamu hizmetlerinde çalışan işçilerin de çalışmayı durdurduğu bildirildi. Belçika’nın en büyük sendika federasyonu olan Hıristiyan Sendikalar Konfederasyonu, Salı gecesi Flaman hükümetiyle hızla bir anlaşma imzaladı ve üyelerine işe dönme çağrısında bulundu. Ancak su yollarında çalışan birçok işçi başka sendikalara üye olduğundan greve devam ediyor.

FRANSA: Grevdeki teslimat işçileri “yeni köleliği” kınadı

Teslimat işçileri Cumartesi ve Pazar günü Uber Eats ve diğer büyük platformlara karşı ulusal greve katıldı. Union Indépendant, France Bleu’ye yaptığı açıklamada, kesintinin, Uber Eats tarafından uygulamaya konulan ve birçok işçinin gelirlerinde yüzde 20’ye varan bir kesintiye yol açtığını söylediği, ödemeleri hesaplamak için yeni bir şeffaf olmayan yönteme tepki olarak greve çıkıldığını söyledi. AFP’nin haberine göre Uber Eats, değişikliklerin 65.000 çalışanından bazıları için daha düşük ücretlere yol açtığını kabul etti ancak pilot çalışmalarda “seyahat başına ortalama gelirde yüzde 1,4’lük hafif bir artış” olduğunu iddia etti. Bir teslimat işçisi France Bleu’ye 2018’de ayda 4.000 avro kazanabileceğini ancak şimdi aynı hacimdeki teslimatlar için yalnızca 1.500 avro kazandığını söyledi. Bir diğeri, “Geçiş yapmak son derece karmaşık. Sabah 9’dan gece 1’e kadar çalışmak zorundayız” diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yeni kölelik.”

İSVEÇ: Danimarka ve Norveç işçilerinden, İsveçli Tesla işçilerine grevle destek

Salı günü Danimarkalı liman işçileri ve kamyon şoförleri, Tesla bakım atölyelerindeki İsveçli işçilere destek amacıyla bir sempati grevi başlattı. İsveçli işçiler, Amerikalı elektrikli otomobil üreticisinden toplu sözleşme talebiyle bir aydan fazla süredir grevdeler. Yaklaşık 130 IF Metall sendikası üyesi 27 Ekim’de greve çıkmıştı. Onlara 370 meslektaşı katıldı ve birçok sektörden sempati grevleriyle desteklendiler. İsveçli liman işçileri Tesla’nın yükünü taşımayı reddetti ancak şirket, araçları başka bir yere boşalttıktan sonra karadan ithal etmeye devam etti. Dagens Nyheter’e göre, grev sırasında İsveç’te Kasım ayında bir önceki aya göre iki kat daha fazla Tesla arabası tescil edildi.

İsveçli posta işçileri de Tesla’ya plaka teslim etmeyi reddederek müşterilere araba teslim etmesini engelledi. Ancak geçen hafta bir mahkeme, İsveç Ulaştırma Ajansı’nın Tesla’nın plakalarını alabilmesini sağlaması gerektiğine karar verdi, aksi takdirde kuruma bir milyon kron para cezası verilecek. Birleşik Danimarka İşçileri Federasyonu (3F) üyelerinin sempati grevi, Tesla’nın arabalarının Danimarka limanlarında boşaltılmaması veya Danimarka kamyonlarıyla taşınmaması gerektiği anlamına geliyor. Norveç Sendikalar Konfederasyonu da Tesla’nın toplu sözleşme imzalamaması halinde 20 Aralık’tan itibaren benzer önlemleri alacağını duyurdu. Tesla’nın İsveç’teki yan kuruluşuna, Tesla’nın sahibi, dünyanın en zengin insanı Elon Musk tarafından herhangi bir toplu sözleşmeye girmemesi emri verildiği bildirildi.

ALMANYA: Kamu sektöründe uyarı grevleri

Alman kamu çalışanları, bir milyondan fazla işçinin sözleşmesine ilişkin toplu sözleşme anlaşmazlığı nedeniyle uyarı grevi dalgasına devam ediyor. Bu hafta hastanelerde, okullarda, üniversitelerde, tiyatrolarda, kreşlerde ve diğer kurumlarda çalışan on binlerce işçi, ülke çapında protestolara katılarak çalışmayı bıraktı.

Birleşik Hizmetler Sendikası (Verdi), hangisi daha yüksekse, yüzde 10,5 veya 500 avroluk ücret artışı çağrısında bulunuyor. Ancak rbb24’e göre, Verdi iki yıllık bir sözleşme süresi talep ediyor, bu nedenle ücret talebi kabul edilse bile son iki yıldaki enflasyonu zar zor telafi edecek. Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme sonucunun normalde grev hakkı olmayan ek 1,4 milyon memura da uygulandığı bildiriliyor.

YUNANİSTAN: Taksi şoförleri yeni vergi tasarısına karşı 48 saatlik grevde

Yunanistan’daki taksi şoförleri, sağcı Yeni Demokrasi hükümeti tarafından serbest meslek sahibi işçileri ve serbest çalışanları hedef alan yeni bir vergi tasarısına karşı Pazartesi gününden itibaren 48 saatlik bir dizi greve başladı.

Selanik’teki taksi şoförleri Pazartesi ve Salı günü çalışmayı durdurdu, ardından Salı ve Çarşamba günü Atina’daki taksi şoförleri ve hafta boyunca başka iş bırakmalar geldi. Attika Taksi Şoförleri Sendikası, hükümetin vergi kaçakçılığını ortadan kaldıracağını iddia ettiği yeni yasanın bazı işçilere her yıl binlerce avroya mal olacağını söyledi. ef.syn, ankete katılanların yüzde 70,8’inin tasarının vergi kaçakçılığını azaltacağına inanmadığını ve yüzde 84,1’inin yüksek gelirli olanların “nispeten etkilenmeyeceğine” inandığını bildirdi. Taksi şoförlerinin grevlerinin yanı sıra serbest meslek sahiplerinin de haftalardır protestoları sürüyor. Salı günü Atina’daki parlamento binasının önünde büyük bir protesto düzenlendi.

UKRAYNA: Polonyalı kamyon sürücülerinin sınır ablukası devam ediyor

Polonyalı kamyon şoförleri bir aydan fazla bir süredir Polonya ile Ukrayna arasındaki sınırı abluka altında tutuyor. Çoğu serbest meslek sahibi veya küçük işletme sahibi olan protestocular, Ukraynalı nakliyecilerin izin alma zorunluluğundan ve birçok ücret ödeme zorunluluğundan muaf tutulduğu izinsiz rejimin sona ermesini talep ediyor. AB, Ukrayna’da Rusya’ya karşı NATO savaşını kolaylaştırmak için Haziran 2022’de bu rejimi uygulamaya koydu. Polonyalı nakliyeciler bu durumun haksız rekabete yol açarak geçimlerini zorlaştırdığını söylüyor. Protestocular, Ukrayna’dan dönen boş kamyonlar için ayrı bir kuyruk oluşturulmasını, sürücülerin sınırda evlerine dönmeyi 10-12 gün bekleyebilmesini talep etti. Hem Polonya hem de Ukrayna hükümetleri geçen hafta ikinci talebi karşılamak için adımlar attıklarını belirtmişti ancak Ukrayna ve AB, Ukraynalı nakliyecilere yeniden izin verilmesini değerlendirmeyi reddetti. Ukrinform’un haberine göre, Avrupa Ulaştırma Komiseri bu Pazartesi günü Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin muhalefetine rağmen vizesiz rejimin devam edeceğini yineledi.

Ukraynalı yetkililer defalarca Polonyalı yetkililere protestoları yasadışı hale getirmeleri ve ablukayı zorla kaldırmaları yönünde çağrıda bulundu. Ukrayna’nın Polonya büyükelçisi bu hafta vizesiz rejimin NATO’nun Rusya’ya karşı savaşı bitene kadar devam etmesini beklediğini ve “protestoları sürdürmek için hiçbir neden olmadığını” yineledi.

Polonya’dan Ukrayna’ya yeniden girmek için bekleyen tır kuyrukları bu hafta 3.500’den 2.500’e düştü, çünkü yük Slovakya ve Macaristan üzerinden sınırdan geçiriliyor.

GÜRCİSTAN: Madenciler greve devam ediyor

Haziran ayında çalışmayı durduran ve çalışma saatlerinin azaltılması ve ücret artışı talebiyle açlık grevi yapan Georgian Manganese’deki madenciler, şirketi Haziran ayında yaptığı anlaşmadan caymakla suçlayarak 1 Aralık’ta yeniden greve gitti.

Caucasian Knot’a göre yaklaşık 800 madenci, Darkveti köyü yakınlarında greve başladı ve ertesi gün Chiatura’daki 13 madenden meslektaşları da katıldı. Madenciler, Gürcü Manganez’in vardiyaları 12 saatle sınırlandırma ve maaşları artırma sözü verdiğini söyledi. Formula TV’ye 12 saatlik vardiyalara sahip olabileceklerinin söylendiğini ancak kabul etmeleri halinde maaş artışı olmayacağını söylediler.

İSKOÇYA: Falkirk kentinde otobüs üreticisi işçilerden iki haftalık grev

İskoçya’nın Falkirk kentindeki karoser üreticisi Alexander Dennis Limited (ADL) için çalışan yaklaşık 400 otobüs imalatçısı ve boya püskürtme ustası, yüzde 4’lük maaş teklifini reddetmesinin ardından Pazartesi günü iki haftalık greve başladı. Unite üyeleri yüzde 81’in üzerinde çoğunlukla greve evet demişti. Teklif gerçek anlamda bir maaş kesintisini temsil ediyor. Dünyanın en büyük çift katlı otobüs üreticisi olan ADL’nin sipariş defteri dolu.

İNGİLTERE: Başkent Londra hastanelerinde yeni grevler başladı

St Barts Hospital Trust’ın Londra’daki dört ana tesisinde çalışan çeşitli işçi grupları, bu hafta ücret ve çalışma koşulları nedeniyle grevde.

Unite sendika üyeleri yardımcı personel, laboratuvar teknisyeni, hemşire ve güvenlik personeli olarak çalışıyor. Laboratuvar teknisyenleri, iş/yaşam dengesini büyük ölçüde etkileyecek yeni çalışma rotalarının dayatılmasına karşı çıkıyor. İşçilerin çoğu pazartesiden çarşambaya kadar iş bırakmıştı. Daha önce taşeron firma Serco tarafından istihdam edilen taşıyıcılar ve ev personeli, son maaş ödülü kapsamında diğer Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) personeline ödenen “Covid ikramiyesini” almamayı protesto etmek için hafta sonuna kadar iş bırakıyor.

Dudley hastanelerindeki sağlık personeli, Covid ikramiyesi için greve çıktı

İngiltere’deki Dudley Trust grubundaki üç hastanede çalışan yaklaşık 60 yardımcı sağlık personeli Pazartesi günü 24 saatlik grev düzenledi. Cuma günü de 24 saatlik bir kesinti daha planlanıyor. Unite sendika üyeleri, hastanelerde yiyecek içecek, hasta yemeği ve idare alanlarında taşeron Mitie tarafından istihdam ediliyor. Grevler, Mitie’nin yakın zamanda yapılan maaş anlaşması kapsamında diğer sağlık çalışanlarına ödenen “Covid ikramiyesini” ödememesine karşı çıkıyor. Bu, işçilerin 1.655 £ ile 3.789 £ arasındaki toplu meblağdan vazgeçmesi anlamına gelecek.

11, 15 ve 18 Aralık ile Ocak ve Şubat aylarında değişik tarihlerde 24 saatlik ek kesintiler planlanıyor.

Oxford kentindeki BMW lojistik sürücüleri bir dizi greve devam ediyor

Oxford’daki BMW Mini otomobil fabrikasında Imperial Logistics için çalışan yaklaşık 40 İngiliz kamyon şoförü grevlerine devam ediyor. Bu hafta üç gün iş bıraktılar. Unite sendika üyeleri, BMW üretim hatlarını değiştirirken Imperial Logistics’in maaşlarını yaklaşık beş ay boyunca yüzde 20 oranında azaltma planlarına karşı çıkıyor. 14 günlük kesinti programı kapsamında önümüzdeki hafta üç günlük kesinti planlanıyor. Ayrıca 14 Kasım’da fazla mesai yasağına da başladılar.

Imperial Logistics, yakın zamanda 2022’de 800 P&O Ferry işçisinin işten çıkarılmasından ve bunların yerine daha düşük ücretli acente personelinin getirilmesinden sorumlu olan DP World tarafından devralındı.

Londra’daki ruh sağlığı sosyal hizmet uzmanları yeniden greve gitti

Barnet’in Londra’daki kuzey ve güney ekiplerindeki ruh sağlığı çalışanları, kronik personel sıkıntısı nedeniyle Pazartesi günü beş günlük bir iş kesintisine başladı ve bildirildiğine göre sevk için 15 aylık bekleme listeleri vardı.

Unison üyeleri Eylül ayından bu yana 12 gün boyunca iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. 15-19 Ocak, 5-9 Şubat ve 4-8 Mart tarihlerinde yapılacak kesintilerle gelecek yıl da greve devam etmeyi planlıyorlar. Haziran ayında, Unison sendika şubesi bu yıl toplam 22 işçiden dokuzunun işten ayrıldığını bildirdi. Ekiplerde deneyimli eleman eksikliği de var.

Unison, personelin elde tutulmasına yardımcı olmak için yüzde 20’lik bir maaş takviyesi çağrısında bulunuyor. Konsey, ortalama yüzde 2,5’lik bir artışı temsil eden yılda 1.000 £ teklif etti. Konsey, aile hizmetlerinde çalışan sosyal hizmet uzmanlarına yüzde 7,5 ile yüzde 25 arasında ücret artışı teklif ederken, ruh sağlığı çalışanları da dahil olmak üzere yetişkin hizmetlerinde çalışanlara yalnızca yüzde 2,5 oranında ücret artışı teklif etti.

İngiltere’nin önde gelen hayır kurumundaki işçiler 17 günlük greve başladı

İngiltere’nin Oxford kentindeki Oxfam GB hayır kurumunda çalışan yaklaşık 500 işçi, 17 günlük iş bırakmaya başladı.

Unite sendikası üyeleri yüzde 6’lık maaş teklifini reddettikten sonra yüzde 83 çoğunlukla iş bırakma yönünde oy kullanmıştı. Unite’a göre işçilerin maaşlarında 2018’den bu yana gerçek anlamda yüzde 21 oranında kesinti yaşandı. Bu kesintinin Oxfam ofisleri ve 200 mağazadaki işleri aksatması bekleniyor. Bu, örgütün 81 yıllık tarihindeki ilk grev. Unite, Oxfam’ı grevi baltalamak için ücretsiz gönüllüler kullanmayı planlamakla suçladı.

Londra belediyesindeki konut onarım işçilerinden protesto eylemi

Londra’nın Haringey ilçesinde çalışan konut onarım işçileri, Salı günü konseyin kabine toplantısının önünde bir protesto düzenledi. Yaklaşık 130 Unite sendika üyesi 25 Eylül, 2 Ekim, 1-3 Kasım ve 15-17 Kasım tarihlerinde iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. 18-24 Aralık’ta bir kesinti daha planlanıyor. Ulusal düzeyde dayatılan 1.925 £’luk sabit faiz artışının, gerçek vadeli maaş kesintisinin artırılmasını talep ediyorlar. Konsey Londra ağırlık ödeneğini artırmayı reddediyor. Bir Haringey belediyesi müdürü, personelini daha yüksek maaş oranları sunan komşu Londra belediyelerine kaptırdıklarını itiraf ediyor.

ORTA DOĞU

İRAN: Çelik işçileri İsfahan’da greve çıktı

Cumartesi günü, İsfahan Çelik Şirketi’nin üç vardiyasındaki işçiler iş bıraktı. Üç binden fazla Özgür İran İşçileri Sendikası üyesi, ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini, diğer İranlı çelik işçileriyle eşit olunmasını ve maaşların iyileştirilmesini sağlayacak bir iş sınıflandırma planının uygulanmasını talep ediyor. Fabrika binası içindeki yürüyüşün ardından protesto etmek ve taleplerini haykırmak için dışarıda toplandılar. İşçiler, şirketin sağladığı gıdayı reddederek 26 Kasım’da açlık grevi yapmıştı.

AFRİKA

KENYA: Altı ilçede doktorlar maaş ve çalışma koşulları nedeniyle grevde

Kenya’nın 47 ilçesinden 6’sında doktorlar ve diş hekimleri greve başladı. Kenya Pratisyen Hekimler Eczacılar ve Diş Hekimleri Sendikası (KMPDU) üyeleri maaşlarının yüzde 40 oranında artırılması çağrısında bulunuyor. Diğer sorunlar arasında Toplu İş Sözleşmesine uyulmaması, yetersiz hastane ekipmanı, ilaç sıkıntısı ve tanıtımdaki gecikme yer alıyor. Ayrıca her ilçenin kendine has sorunları var. Etkilenen ilçeler Busia, Embu, Kajiado, Kilifi, Nakuru ve Vihiga. Vihiga ilçesinde grev geçen hafta başladı, Kajiado grevi Perşembe günü, 17-20 Aralık’ta Nakuru’da, 18 Aralık’ta Kilifi’de ve ay sonunda Embu’da başlayacak.

Stajyer öğretmenler önce protesto etti, kadro verilmezse greve gidecekler

Kwale ortaokullarında çalışan yaklaşık 700 Ortaokul (JSS) stajyeri, geçici sözleşmeleri bu ay sona erdiğinde kendilerine kalıcı statü ve emeklilik hakları verilmediği takdirde okuldan ayrılmakla tehdit ediyor. Öğretmen Hizmetleri Komisyonu (TSC) tarafından kendilerine kalıcı statü verilmediği sürece sözleşmelerini yenileyemeyecekler veya okula geri dönmeyecekler. Stajyerlere ayda yalnızca 17.000 Sh (180 $) maaş veriliyor ve kendi uzmanlık alanları dışındaki konularda ders vermeleri bekleniyor. Salı günü bir protesto düzenlemişlerdi. Kisumu kentindeki JSS öğretmenleri de Pazartesi günü protesto gösterileri düzenledi. Bu ay stajyer sözleşmeleri sona erdiğinde TSC’den kendilerine kalıcı istihdam hakları verilmesi çağrısında bulunuyorlar. Nairobi’deki JSS öğretmenleri de aynı konuyla ilgili protestolar planlıyorlar.

SUDAN: Hartum hastanesindeki silahlı saldırıya süresiz grevle yanıt

Sudan’ın başkenti Hartum’un güneyindeki Bashaier Hastanesi’ndeki doktorlar Salı günü süresiz greve başladı. Acil servisteki tıbbi direktör ve bir doktora yönelik silahlı saldırıyı protesto ediyorlardı, diğerleri ise tehdit ediliyordu.

Saldırılar Hızlı Destek Güçleri (RSF) üyesi tarafından gerçekleştirildi. RSF, bu yılın Nisan ayından bu yana Sudan’ın düzenli silahlı kuvvetleriyle bir iç savaşa giriyor. Médecins Sans Frontières tarafından işletilen hastane, Hartum’un güney bölgesinde halen faaliyet gösteren tek tıbbi hizmet.

NİJERYA: Osun eyaletinde yargı çalışanlarının grevi sürüyor

Osun eyaletindeki yargı personeli, 29 Kasım’da başlayan iş bırakmayı sürdürüyor. Nijerya Yargı Personeli Sendikası üyeleri, eyalet Başyargıcı Adepele Ojo’nun zorba tavrını protesto ediyor. Onu yargı çalışanlarını ayrım gözetmeksizin açığa almakla suçluyorlar. Ayrıca gardırop harçlıklarının ödenmemesini de protesto ediyorlar.

Calabar Üniversitesi’nde öğrenciler ücretlerinin iki katına çıkarılmasını protesto etti

Calabar Üniversitesi’ndeki yaklaşık 100 öğrenci Pazartesi günü bir protesto düzenleyerek üniversitenin öğrenim ücretlerini ikiye katlayacağı duyurusuna itiraz etti. Protestocuların üniversiteye giden yola barikat kurması, üniversite çalışanlarının içeri girememesi anlamına geliyordu. Barikatlar trafik sıkışıklığına da yol açtı.

Kampüsteki yaralama olayını protesto eden öğrencilere gazla müdahale

Polis Pazartesi günü Nijerya’nın Bauchi kentindeki Abubakar Tafawa Balewa Üniversitesi’nin Yelwa Kampüsü’nde protestocu öğrencilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Öğrenciler, Cumartesi günü evine dönerken bir soygun olayında bıçaklanan bir jeoloji öğrencisinin ölümünü protesto ediyorlardı.

KAYNAK: www.wsws.org

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI