Perşembe, Mayıs 23, 2024

Dünyadan emek haberleri: El Mozote katliamının 42. yıldönümünde protesto… New Jersey Teknoloji Enstitüsü’ndeki greve onay…

LATİN AMERİKA

PERU: Dina Boluarte hükümetine karşı kitlesel protestolar

Peru’da, Başkan Pedro Castillo’yu deviren ve Dina Boluarte’yi devlet başkanlığına getiren kongre darbesinin birinci yıldönümünde 7, 8 ve 9 Aralık’ta kitlesel protestolar düzenlendi.
“Herkesle dışarı!” sloganları atan (¡Que se vayan todos!) göstericiler, Boluarte’nin devrilmesini, Ulusal Kongre’nin kapatılmasını, yeni seçimleri ve yeni bir anayasayı ve Castillo’nun görevden alınması üzerine yapılan halk protestoları sırasında yeni kurulan hükümet tarafından öldürülen 60’tan fazla göstericinin öldürülmesinin araştırılmasını ve suçluların cezalandırılmasını talep ediyordu. Geçtiğimiz Aralık ayında ve 2023’ün başlarında soruşturulacak ve katiller cezalandırılacaktı.

Eski Peru Devlet Başkanı Alberto Fujimori, 2009 yılında Lima ve Cantuta Üniversitesi’nde emri altındaki bir ölüm mangası tarafından işlenen 25 cinayetten dolayı mahkum edilmişti. Fujimori, 2017 yılında dönemin Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski’nin kendisini serbest bırakmaya yönelik başarısız girişiminin ardından, Boluarte’nin onayıyla geçen hafta serbest bırakılmıştı.

7 Aralık’ta protestolar başladığında Pan-Amerikan otoyolunu kapatmaya çalışan göstericiler polis güçleri tarafından dağıtıldı.

SALVADOR: El Mozote katliamının 42. yıldönümünde protestolar düzenlendi

Salvadorlular, 1981 yılında El Salvador’un iç savaşı sırasında El Mozote şehri (Honduras sınırına yakın) ve civar kasabalarda El Salvador’un Atlacatl Taburu tarafından gerçekleştirilen katliamları 42. yıldönümünde andı. Katliamlar sırasında binin üzerinde insan idam edilmişti. El Salvador tarihindeki en acımasız olay olarak kabul ediliyor. Cinayetlerin yanı sıra birçok ailenin evinin de tamamen yıkıldığı görülmüştü. Bir gösterici, “42 yıl oldu” dedi, “hâlâ silinemeyecek yaralarla, adaletin olmadığı acılarla yaşıyoruz. Katliamın emrini verenlerin hapse atılması için mücadele ediyoruz.”

Birbirini takip eden Salvador hükümeti, kurbanların yakınlarının taleplerini görmezden geldi ve Interamerican İnsan Hakları Mahkemesi ve bağımsız soruşturmacıların bulgularına rağmen bir katliamın gerçekleştiğini bile kabul etmedi.

İnsan Haklarını Savunma Avukatı (PDDH) Raquel Caballero de Guevara, konuşmasında hakikat, adalet ve kapsamlı tazminat arzusunun her zamankinden daha geçerli olmaya devam ettiğini açıkladı.

BOLİVYA: Kamyoncular beş günlük protesto greviyle kazandı

Bolivyalı kamyoncular, bakımsız ve tehlikeli yol ile köprü koşullarını protesto etmek amacıyla geçen hafta Cochabamba ile Santa Cruz’u birbirine bağlayan otoyolun dört noktasını beş gün boyunca trafiğe kapattı. Protesto grevi, kamyon şoförleri sendikası ile Bolivya yetkilileri arasındaki görüşmelerin ardından geçen Çarşamba günü sona erdi.

BREZİLYA: Havacılık ve Uzay işçileri kamulaştırma için yürüdü

Brezilya havacılık Avibras şirketinde çalışan işçiler geçen Çarşamba günü protesto eylemi yaparak São José dos Campos şehrinde bir ana yolu trafiğe kapattılar. Protestocu işçilere şirketin 9 aylık maaş borcu var. İşçilerin temel talebi şirketin Lula yönetimine devredilmesi.
Çok sayıda işçi, geçmiş maaşlarını ve iflas eden firmanın kamulaştırılmasını talep eden pankartlar taşıyarak iki kilometre yürüdü. Avibras yönetimi kısa bir süre önce, iki aylık birikmiş maaş artı 1.000 Reallik ikramiye sözünden vazgeçti ve bunun bir kuruşu bile ödenmedi. Geçen yıl şirket iflas işlemlerine girmiş ve 420 işçiyi işten çıkarmıştı.

MEKSİKA: Mexico City’de binlerce eğitimci sorunlarını dile getirdi

5 Aralık’ta Mexico City’nin her yerinden binlerce eğitimci şehir merkezinde büyük bir yürüyüş düzenledi. Protestoya lise ve ilkokullardaki öğretmenler ve destek personeli katıldı. Öğretmenlik kolejlerinde grev yapan kendi öğrencileri de onlara katıldı. Yürüyüş, El Zocalo merkez meydanındaki mitingle sona erdi. Sorun ücretler ve çalışma koşulları.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Sacramento’daki Sutter Health psikiyatri tesisi işçilerinden bir günlük grev

California, Sacramento’daki Sutter Health Psikiyatri Merkezi’nde yaklaşık 150 işçi, bir yıldan fazla süren sonuçsuz pazarlıkların Ulusal Sağlık Çalışanları Sendikası (NUHW) üyeleri için kabul edilebilir bir sözleşme üretememesinin ardından 6 Aralık’ta bir günlük grev düzenledi. İşçiler ilk olarak Kasım 2021’de sendikalaştı ve hâlâ ilk sözleşmeleri yok.

Sutter yıllık ücretlerde yalnızca yüzde 2,25 oranında onur kırıcı bir artış teklif etti. Artan ücretlerin yanı sıra sosyal hizmet uzmanları, terapistler, yemek hizmetleri ve gözaltı çalışanları da risk ücreti talep ediyor ve güvensiz istihdam oranlarını büyük bir endişe kaynağı olarak görüyor. İşçiler ayrıca Sutter’ın yaşam pahalılığı artışlarını durdurmasını da protesto ediyor.

New Jersey Teknoloji Enstitüsü’ndeki greve onay

Newark’taki New Jersey Teknoloji Enstitüsü’ndeki (NJIT) öğretim üyeleri, 14 ay süren başarısız pazarlıkların ardından yüzde 98’lik bir farkla grev izni verilmesi yönünde oy kullandı. Fakülte, NJIT’teki öğretim kadrosunun dörtte üçünü oluşturan, yardımcı öğretim üyeleri, doktora sonrası araştırma çalışanları ve lisansüstü çalışanlardan oluşan Birleşik Akademisyenler Konseyi’nin (UCAN) üyeleri.

UCAN, yakınlardaki Rutgers Üniversitesi’ndeki eğitimciler ve araştırmacılarla ücret eşitliği, uygun fiyatlı sağlık hizmetleri, çocuk bakımının yanı sıra diş ve görme yardımlarıyla birlikte ayrıca sınıf mevcutları, çalışma saatleri ve iş güvenliği hükümlerine sınırlama getirilmesini istiyor.

NJIT yönetimi, “Öğrencilere önemli bir yük getirmeden UCAN’ın mevcut taleplerini karşılama kapasitemiz yok…” şeklinde yanıt vererek öğretim üyelerini öğrencilerle karşı karşıya getirmeye çalıştı.

KAYNAK: www.wsws.org

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI