İstanbul,(DHA) – GAZPROM tarafından çocuklar için yürütülen Uluslararası ‘Dostluk İçin Futbol’ programının dördüncü sezonunda, özel ödül olan Dokuz Değer Kupası için oylama başladı. Oylamaya, dünyanın her yerinden, herkes katılabiliyor.

Dokuz Değer Kupası, ‘Dostluk İçin Futbol’ programı kapsamında her yıl, programın değerleri olan dostluk, eşitlik, adalet, sağlık, barış, özveri, zafer, gelenek ve onura en üst düzeyde bağlılık gösteren futbol kulübüne veriliyor. Ödülü kazanan kulüp, programının değerlerini teşvik etmek için genç elçiler olma görevini üstlenen katılımcılar tarafından belirleniyor. Tüm katılımcılar, spor ve iyi işler gerçekleştirmede en üst düzeyde başarı gösteren kulüp için oy kullanıyor.

Dokuz Değer Kupası’nın ilki, 2015 yılında Berlin’de düzenlenen Üçüncü Uluslararası Dostluk İçin Futbol Çocuk Forumu’nda, Barcelona Futbol Kulübü’ne verildi. Barcelona için oy kullanan çocuklar, kulübün genç futbolunun gelişimine ve gelişmekte olan ülkelerdeki genç futbolculara destek amaçlı girişimlerine işaret etti. Barcelona Futbol Kulübü Vakfı Başkan Yardımcısı Ramon Pont, ödülü Uluslararası projenin genç katılımcılarından teslim aldı.

DÜNYANIN HER YERİNDEN, HERKES OY KULLANABİLECEK

Dostluk İçin Futbol’un bu sezonunda, ödülü en çok hak eden kulübün belirlenmesi için yalnızca programın katılımcıları değil, dünyanın her yerinden, herkes oy kullanabiliyor. Kupayı kazanana takımı belirleyecek süreç, bu amaç doğrultusunda iki aşamaya ayrıldı.

25 Nisan’a kadar sürecek birinci aşamada herkes, bu özel ödülü kimin almasını istiyorsa onu aday göstermek için oy kullanabilecek. Oy kullanmak için, resmi Facebook sayfasındaki (https://www.facebook.com/FootballForFriendship) duyuruyu, hashtag işareti ekledikten sonra tercih edilen kulübün ismini yazıp paylaşmak yeterli olacak.

Oylamanın birinci aşaması sonucunda en çok oyu alan 25 kulüp, ön listeyi oluşturacak. Ardından, projenin dördüncü sezonuna katılan çocuklar, bu ödüle en layık gördükleri kulüp için oy kullanacak. Kazanan kulübün temsilcileri Mayıs ayında Milano’ya davet edilecek ve ödülü çocukların elinden teslim alacak.

UEFA VE DÜNYANIN ÖNDE GELEN KULÜPLERİ TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

UEFA, dünyanın önde gelen futbol kulüpleri ve akademileri tarafından desteklenen Dostluk İçin Futbol programı çeşitli yıllar içinde destek veren kulüpler arasında Atletico de Madrid, Beşiktaş, Chelsea, Galatasaray, Inter Milan, Lazio, Schalke 04, West Ham United gibi kulüpler yer alıyor. 2016 yılında Dokuz Değer Kupası’nın kazananı, programın dördüncü sezonuna katılan 32 ülkeden çocuklar tarafından belirlenecek. Programın dördüncü sezonuna Türkiye, Almanya, Arjantin, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Ermenistan, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Suriye, Ukrayna ve Vietnam katılıyor.