AKP’nin dokunulmazlık teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda bugün görüşülecek. CHP ve HDP, üye olmayan vekillerin de katılımıyla komisyona çıkartma yapmaya ve çok sayıda değişiklik önergesi vermeye hazırlanıyor. 

BirGün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre, Anayasa Komisyonu’nda bugün gündeme gelecek AKP önerisine göre, yürürlük tarihi itibariyle fezlekesi bulunan milletvekilleri hakkında “yasama dokunulmazlığını” düzenleyen Anayasa’nın 83’üncü maddesinin “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” hükmü uygulanmayacak. 

HDP’nin kesin olarak karşı çıktığı düzenleme ile ilgili olarak CHP’nin tutumu kilit önem taşıyor. CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, eleştirmekle birlikte “destek” açıklaması yaptığı ancak parti grubunun önemli bir bölümünün karşı çıktığı teklifle ilgili çok sayıda değişiklik önergesi vermeyi planlıyor. 

CHP’nin geçici bir düzenleme yerine “kürsü dokunulmazlığı” korunarak milletvekili dokunulmazlığını sınırlandırmaya yönelik kalıcı bir anayasa değişikliği ile ilgili girişimlerinin, komisyondaki AKP çoğunluğu nedeniyle sonuçsuz kalmasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP, bu durumda AKP’nin mevcut önerisinde değişiklik yapılması için ısrarcı olacak. Düzenlemenin sadece milletvekilleri ile sınırlı olmasına itiraz eden CHP, başbakan ve bakanlarla ilgili iddialarla ilgili olarak da soruşturma komisyonu süreci yaşanmadan doğrudan Yüce Divan mekanizmasının devreye girmesini istiyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu üyesi Bülent Tezcan, partisinin kalıcı düzenleme istediğini anımsatarak, “Öncelikli talebimiz bu. Ancak AKP ısrarla geçici düzenleme peşinde. Eğer geçici düzenleme söz konusu olacaksa o zaman mutlaka bakanların ve başbakanların da dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik önergelerimizi vereceğiz” dedi. Tezcan, AKP’nin anayasa değişikliği teklifinin “eksik ve usul açısından da yanlış olduğunu” vurgulayarak, “Bu düzenleme Anayasa’ya aykırı. Ancak yine de dokunulmazlıkların devamı yönünde oy kullanan bir konumda olmayız” diye konuştu.