CHP, merkez Sur İlçesi’nde Bakanlar Kurulu tarafından alınan ‘acele kamulaştırma’ kararını incelemek üzere Diyarbakır’a bir heyet gönderdi. 

CHP’nin Diyarbakır’dan sorumlu üç denetmen milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz ile İstanbul milletvekilleri Gülay Yedekçi, Didem Engin ve Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Saniye Barut‘tan oluşan heyet, Bakanlar Kurulu kararı ile ‘acele kamulaştırma’ kararı verilen yerlerde incelemelerde bulunuyorlar. 

Ergani’de bütün mahalleleri tek tek dolaşan CHP heyeti’nden Veli Ağbaba şunları söyledi: 

"AKP ve HDP’nin izlediği siyaset sağlıklı bir siyaset değildir. Bu siyaset tarzı çok büyük yıkımlara neden olmaktadır. Burada konuştuğumuz bütün vatandaşlar umutlarının CHP’de olduğunu ve CHP’nin sürece müdahele etmesi gerektiğini belirttiler".

CHP heyeti buradaki vatandaşların can güvenliklerinden ciddi bir kaygı ve endişe duyduklarını ve Türkiye’nin bir an önce bu çatışma atmosferinden çıkarılması gerektiğini, bunun için Cumhuriyet Halk Partisi olarak ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.