Diyarbakır Çınar ile Mardin Mazıdağı arasındaki ekili alanlarda çıkan yangın yerleşim bölgelerine de sıçradı. Resmi açıklamaya göre şimdiye kadar 12 can kaybı olduğu belirtildi. Bölge kaynakları ise can kaybının artabileceğini belirtiyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki ekili alanlarda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü.

Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

CHP'den Özel-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Görüşecekler ancak tarih ve yer netleşmedi CHP'den Özel-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Görüşecekler ancak tarih ve yer netleşmedi

Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Kudret Uçuk, “Durum çok kötü. Kaymakama Valiye haber verdik ve helikopter istedik. Ancak hala gönderilmiş değil. İtfaiye ekipleri ile yangına müdahale edilemiyor. İtfaiye yetersiz kalıyor. Bir an önce helikopterle müdahale edilmesi gerekiyor. Orada insanlar yanıyor” dedi. Çınar Belediye Eşbaşkanı Semra Akyüz ise yangının büyük olduğunu, ölü ve yaralıların bulunduğunu belirterek, “Yangına karadan müdahale zor. Bir an önce havadan müdahale edilmesi gerekiyor” çağrısı yaptı. Diyarbakır Valisi Su'dan açıklama Yangın bölgesinde incelemede bulunan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su “Otlar ve anız birlikte yanarak çok geniş alana yayılmış. Şu anda tüm ekiplerimiz yangın söndürme çalışmalarına devam ediyor. Ben de alandayım. Jandarma Komutanımız, kaymakamımız, ekiplerimiz hepimiz alandayız. Şu anda söndürme çalışmalarını koordine içerisinde yürütüyoruz” dedi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ysa saat 3.30'da yaptığı açıklamada Diyarbakır'da üç, Mardin'de iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün (21 Haziran) saat 23:04'te yaptığı açıklamada toplam 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 78 kişinin yangından etkilendiğini belirtti.
Editör: Oğuz Bakır