Pazar, Aralık 4, 2022

Diyarbakır Barosu’ndan Yılmaz Kırgel hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, Amedspor-Afyonspor karşılaşması öncesi Amedspor’a yönelik kışkırtıcı açıklamada bulunan Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, hakkında suç duyurusunda bulundu.

Afyonspor’un sosyal medya hesabından paylaşılan bir videoya göre maç öncesi futbolcuları antrenmanda ziyaret eden Kırgel, şunları söyledi:

“Gönlümüz sizlerle, sizin işiniz futbol oynamak. Siz de onu çok iyi yapıyorsunuz. Geriye kalanı bize bırakın. Gerçekten Afyonumuz’un kazanmaya ihtiyacı var. Hele Hele Mersin’de yaşadığımız terör eyleminden sonra gönlümden geçeni söylüyorum: 5-0. Şöyle eze eze bir yenersiniz, buradan onları göndeririz.”

Video daha sonra gelen tepkiler üzerine silindi.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN SUÇ DUYURUSU

Diyarbakır Barosu ise söz konusu açıklamalar nedeniyle Kırgel hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Amedspor Kulübüne yönelik sözlü saldırıya ilişkin halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına dair söylemlerde bulunan şahıs hakkında TCK’nın 216. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulmuştur.”

‘MAKSADIMI AŞTIM’

Kırgel, sosyal medyada tepkilerin büyümesi üzerine yayınladığı yazılı açıklamada oyuncularla arasındaki sohbetin izni ve bilgisi olmaksızın kaydedildiğini söyledi:

“Maksadım sporcularımıza devletimizin tüm güvenlik unsurlarının maçın ruhuna yakışır şekilde gerçekleşmesi ve sonuçlanması için görevi başında olduğunu anlatmaktan, sporun ruhuna yakışmayacak herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemeleri gerektiğini ifade etmekten ve maçla ilgili motivasyonlarını artırma gayretinden ibarettir. Bir futbol karşılaşması üzerine kendi aramızda yaptığımız sohbetin bu noktaya çekilmesinden ve maksadımı aştığını anladığım sözlerimin yanlış anlamalara sebebiyet vermesinden dolayı duyduğum üzüntüyü ifade eder, müsabakanın sporun ruhuna uygun centilmenlik içerisinde geçmesini dilerim.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
52,112TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER