Diyanet İşleri Başkanlığı, rakı üreten alkollü içecek şirketi Mey İçki Sanayi ve Tic. A.Ş.’ye Yeni Rakı grubu ürünlerinin alt markalarından birinde Allah’ın sıfatlarından Âlâ sözcüğünü kullandığı için dava açtı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, dinen haram kılınan bir nesne için Allah’ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanıldığı için söz konusu Âlâ markasının iptal edilmesini talep etti.

Diyanet konuyla ilgili dava dilekçesini avukatları aracılığıyla İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne sunmadan önce Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan Âlâ kelimesinin kullanımı için görüş istedi. Kurul, Diyanet İşleri Başkanlığı’na dinen haram kılınan bir nesne için Allah’ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılmasının doğru olmadığını bildirdi.

ÂLÂ SURE İSMİ

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderdiği görüş yazısında şu ifadelere yer verildi.

“Türkçemizde her ne kadar iyi, pek iyi, anlamında kullanılmış olsa da Cenab-ı Hakk’ın sıfatlarında biri olan Âlâ’yı çağrıştırması Kur’an-ı Kerim’de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dini çağrışımı bulunması ve Allah Teala’nın haram kıldığı bir nesneyi övme, yüceltme anlamı taşıması yönleriyle bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanılmasının dinen uygun olmadığı değerlendirilmektedir.”

Mey İçki, Yeni Rakı’nın Yeni Seri ve Yeni Rakı ile birlikte üç serisinden biri olan %47 alkol oranına sahip Yeni Rakı Âlâ’yı 2011 yılında piyasaya sürmüştü.