Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu Alevilerin din özgürlüğü hakkının ihlali kararı hakkında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "Millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından yüce olduğuna inanırım" dedi.

Karabük Üniversitesi Camii’nin açılış törenine katılmak için geldiği Karabük’te, Vali Orhan Alimoğlu’nu ziyaret eden Görmez, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. AİHM’nin Alevilerin din özgürlüğü hakları konusunda verdiği kararı değerlendire Görmez’in yorumu şöyle oldu:

"Diyanet İşleri Başkanı olarak, bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım. Bütün inanç farklılıklarımızla birlikte bizi bin yıldır millet kılan değerlerle birlikte birbirimize karşı vereceğimiz kararın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim daha çok millet olarak birbirimize karşı verdiğimiz ortak kararların önemli olduğunu ifade etmek isterim sadece."