Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), insanca yaşayacak asgari ücret talebiyle İstanbul ve Adana’da basın açıklaması yaptı.

DİSK Yönetim Kurulu, 2020 asgari ücret tespit sürecine ilișkin yürütülen “İnsan Onuruna Yarașır Asgari Ücret: 3200TL Net!” kampanyası kapsamında Beșiktaș Barbaros Meydanı’nda saat 12.30’da açıklama ve bildiri dağıtımı yaptı. “Asgari ücret, Türkiye’de milyonlarca insanın meseledir” diyen DİSK Bașkanı Arzu Çerkezoğlu, “Aynı zamanda asgari ücret memleket meselesidir. Bundan dolayı asgari ücretin demokratik bir biçimde belirlenmesi gerektiğini, gerçek bir toplu pazarlıkla belirlenmesi gerektiğini, uyușmazlık durumunda grev hakkının da olması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücret enflasyon karșısında, döviz kuru, altın fiyatları karșısında kaybının giderildiği, büyümeden, milli gelir artıșından payını alan tümüyle vergi dıșı bırakılan, gerçek bir geçim ücreti olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Önümüzdeki yıl için asgari ücretin en az net 3 bin 200 TL olması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Bütün Türkiye’yi de ișyerlerinden, meydanlara, sokaklara kadar bu mücadeleye örgütlüyoruz. Herkesi de insan onuruna yaraşır bir asgari ücret için omuz omuza olmaya çağırıyoruz” dedi. Çerkezoğlu’nun açıklamasının ardından DİSK üyeleri taleplerini içeren bildiri dağıtıldı.

(Evrensel)

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan asgari ücret açıklaması: Asgari ücret en az 3200 TL olmalı