Çarşamba, Mart 29, 2023

DİSK/Metal İş raporu: Asgari ücretli, İstanbul’da ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor

Asgari ücretli eline geçen ücret ile kendisi ve ailesi için gıdaya öğün başına 27 lira ayırabiliyor. Verilere göre, asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 6,8 lira. Asgari ücretle, İstanbul’da ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralanabiliyor.

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi BİSAM, TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistiklerinde en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun madde gruplarına göre yaptığı harcama oranlarını baz alarak gelecek yılın asgari ücretinin satın alma gücünü hesapladı.

Hesaplamalara göre, eşi çalışmayan, 2 çocuklu bir asgari ücretli, şubat ayında eline geçecek olan 8 bin 506 liralık gelirinden gıda için günlük ayırabileceği 82 lira ile hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının masraflarını karşılamak durumunda. Buna göre asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 6,8 lira.

Söz konusu ailenin dışarıdan yemek hizmetlerine ayırabildiği tutar ise aylık 323 lira olacak. Buna göre aile fertlerinin dışarıda yapılmak zorunda olunan gıda harcamalar için ayrılabileceği tutar ise toplam günlük 10 lira olacak.

“KİRA İÇİN AYIRABİLDİĞİ TUTAR 1700 TL”

Endeksa.com veri tabanı sonuçlarına göre Kasım 2022 tarihi itibari ile Türkiye genelinde ortalama kiralık evlerin metrekare fiyatının 58,6 TL olduğunu varsayıldığında asgari ücretlinin kira için ayırabileceği tutar ise sadece 1700 TL oldu. Buna göre asgari ücretli kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatları ile ancak 29 metrekarelik bir daire tutabiliyor.

2023 yılı asgari ücretiyle çalışan birisi İstanbul’da ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor. Asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı da büyük bir sorun. İstanbul’da bir aylık abonman ücreti 602 TL.

Asgari ücretlinin çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar aylık 74 lira her bir çocuk için 37 lira olacak.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER