DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: “Yaşanan felaketler kader değil”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yaşanan felaketlerin büyük yıkımlara dönüşmesi kader ve fıtrat değil, ülkeyi yönetenlerin tercihlerinin sonucudur” dedi.

Konfederasyon adına açıklama yapan Çerkezoğlu, Van’da ve Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketlerine ilişkin olarak “İklim krizinin yol açtığı seller ve yangınlar tüm dünyayı etkisi altına alırken, bağıra bağıra gelen bu kriz karşısında ülkemizde aklın ve bilimin doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınmadığına yüreğimizi yakan felaketlerle tanık oluyoruz. Devletin görevi her felaketin ardından yurttaşlara IBAN numarası paylaşmak ve “TOKİ konutları müjdesi vermek değildir. Devletin görevi, yaşanacağı konusunda defalarca uyarı yapılan bu felaketler yaşanmadan önce önlem almaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Çerkezoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Oysa ülkemizde, önlem almak bir yana doğanın dengesini alt üst eden HES projeleri ve barajları, dere yataklarında yapılaşma, tüm doğayı betonlaştırma gibi ranta odaklı politikalara öncelik verilmiştir. Sermayeye yeni rant alanları açmaya yönelik bu politikalar yetmezmiş gibi, ülkenin kısıtlı kaynakları daha fazla önlem almaya değil, saha fazla makam uçağına, aracına, saraylarına ayrılmıştır. Bir ülkenin itibarının ülkeyi yönetenlerin lüks harcamaları ile değil, yurttaşlarını ve doğasını korumak ile kazanılacağı bir türlü anlaşılmamıştır. Yaşanan felaketlerin büyük yıkımlara dönüşmesi kader ve fıtrat değil, ülkeyi yönetenlerin tercihlerinin sonucudur. Bu nedenle ülkemizi yönetenlere bir kez daha akla ve bilime kulak verme çağrısı yapıyor, yurttaşların yaşamını koruma sorumluluklarını hatırlatıyor, Anayasa’daki sosyal devlet ilkesinin gereği olarak felaketlerde zarar gören halkın yaralarını sarma görevinin de kendilerinde olduğunun altını çiziyoruz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
43,797TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER