Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunduğu bir işçinin geçimi için gerekli harcamalara ilişkin asgari tutarın 311 TL olduğunun açıklanması tepkilere neden oldu. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, TÜİK rakamlarına tepki gösterdi. Çerkezoğlu, “TÜİK nereden alışveriş yapıyor?” diye sordu.

Çerkezoğlu, bugün yazılı olarak yayımlanan basın açıklamasında, “Ülkeyi yönetenlerin yapması gereken verilerle oynamak, masa başı mucizeler yaratmaya çalışmak değil, insan onuruna yaraşır bir asgari ücret için gereğini yapmaktır” ifadelerine yer verdi.

TÜİK asgari ücret hesaplaması için rakamları paylaştı

TÜİK tarafından asgari ücret tespit komisyonuna sunulan bir işçinin aylık yaşam maliyetine (asgari ücrete) ilişkin hesaplamayla ilgili olarak gerçekleştirdiği basın açıklamasında DİSK Genel Başkan’ı Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her yıl bir işçinin geçimi için gerekli besin içi ve besin dışı harcamalara ilişkin asgari tutarı hesaplayıp Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunmaktadır. TÜİK bu miktarı belirlerken, işçinin ailesini hesaba katmamakta, tek bir işçinin asgari yaşam maliyetini hesaplamaktadır. Uluslararası normlara aykırı bu yönteme rağmen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkan asgari ücret, her yıl TÜİK’in tek bir işçi için belirlediği asgari yaşam maliyetinin dahi altında kalmaktadır. Yani yıllardır Asgari Ücret Tespit Komisyonunda sadece uluslararası standartlara değil Asgari Ücret Tespit Yönetmeliğine de aykırı bir ücret belirlenmektedir. Büyük oranda iktidarın ve sermaye çevrelerinin ortak kararıyla, TÜİK’in hesaplamalarının bile altında asgari ücret belirlenmesi yıllardır eleştiri konusu olmaktadır.

“TÜİK SKANDALA İMZA ATTI”

2020 asgari ücretinin tespit sürecinde ise TÜİK bir skandala imza atmıştır. TÜİK, bir işçinin asgari geçim maliyetini ağır statüdeki işlerde 2331 TL, orta statüde 2086 TL, hafif statüde 1940 TL olarak hesaplamıştır. TÜİK’in geçtiğimiz yıl verdiği rakamlarla karşılaştırıldığında bir işçinin asgari geçim maliyeti sadece yüzde 5.3 artmıştır.

Öte yandan TÜİK’in iki hafta önce açıkladığı yıllık enflasyon oranı yüzde 10.53, ortalama enflasyon 15.87’dir. TÜİK’in yine iki hafta önce açıkladığı bir yıllık gıda enflasyonunu yüzde 8.89, ortalama gıda enflasyonu yüzde 20.76’dır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program’daki 2019 enflasyon beklentisi yüzde 12’dir. Ancak TÜİK’e göre işçilerin yaşam maliyetleri sadece yüzde 5.3 artmıştır. Baskılanmış ve iyimser resmi enflasyon oranının bile yüzde 10’un üstünde olduğu bir ortamda işçilerin asgari yaşam maliyetlerinin sadece yüzde 5.3 artığını iddia etmek akıldışıdır.

“GERÇEĞİ MASA BAŞINDA DEĞİŞTİRMEYE KALKMAK ÖFKEYİ BÜYÜTÜR”

Ücretleri baskı altına alarak ekonomik krizi atlatma politikasının bir parçası olarak imal edilen bu tür “mucizeler”, kurumlara olan güvensizliği daha da artırmaktadır. Uyarıyoruz: Çarşıda, pazarda, faturalarda her gün yaşadığımız gerçeği masa başında değiştirmeye kalkmak, gerçekleri çarpıtmak sorunları çözmeyecek, daha da ağırlaştıracak ve öfkeyi büyütmek dışında bir işe yaramayacaktır.

Ülkeyi yönetenlerin yapması gereken verilerle oynamak, masa başı mucizeler yaratmaya çalışmak değil, insan onuruna yaraşır bir asgari ücret için gereğini yapmaktır.

DİSK “İnsanca Ücret, Vergide Adalet” mücadelesini işyeri işyeri, meydan meydan, kent kent örgütlemeye devam edecektir.