Referandumu ve yaklaşan 1 Mayıs’ı değerlendiren DİSK, 1 Mayıs’ın ülke çapında eşitsizliğe, hak gasplarına ve anti-demokratik düzene “Hayır” deme günü olarak örgütleneceğini ve coşkuyla kutlanacağını ilan etti.

DİSK Başkanlar Kurulu, 19 Nisan’da DİSK Genel Merkezi’nde referandum sürecini, sonuçlarını ve 1 Mayıs gündemleriyle toplandı.

Sendika.Org’da yer alan habere göre referandum sürecinde eşitsiz, hukuksuz, manipülasyona dayalı bir kampanyaya tanık olunduğunu ifade eden DİSK Başkanlar Kurulu, konfederasyonun tarihsel görevini yerine getirdiğini ve kıdem tazminatı ile ilgili gelişmelere karşı emeğin “hayır”ının örgütlendiği belirtildi, DİSK’in kıdem tazminatının fona devri gibi önerilere karşı “hayır” demeye devam edeceğinin altı çizildi.

Toplantı sonundaki kararlar şöyle açıklandı:

  • Meclis süreci, kampanya süreci, oy verme ve oy sayma süreci hukuken ve vicdanen sakatlanmış olan, tartışmalı, kutuplaştırıcı bir Anayasaya bu ülkenin sığmayacağı açıktır. Referandumun yenilenmesi çağrısı yapan DİSK Başkanlar Kurulu, esas olarak kutuplaştırıcı bir Anayasa yanlışından, başkanlık dayatmasından dönülmesi gerektiğinin altını çizer.
  • Türkiye’nin önünü açacak olan, huzuru, güveni, istikrarı sağlayacak olan bir Anayasa toplumsal uzlaşmanın ürünü olarak yazılmalıdır. Ülkemizin bugünkü acil ihtiyacını eşitlikçi, özgürlükçü, laik, demokratik ve sosyal bir Anayasa olarak tarif eden DİSK Başkanlar Kurulu, böyle bir Anayasa’nın hazırlanması için emek ve meslek örgütlerinin, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, üniversitelerde bu konuda çalışma yapması engellenen akademisyenlerin, toplumun en geniş kesimlerinin katılımıyla bir Anayasa tartışmasının başlatılması için DİSK’in çabalarının yoğunlaştırılması gerektiğine işaret eder.
  • Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi sınıfının haklarının tehdit altında olduğu bir dönemde 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele gününün işçilerin ve toplumun geniş kesimlerinin hak gasplarına, taşeron düzeni başta olmak üzere güvencesizliğe işsizliğe, iş cinayetlerine ve antidemokratik düzene “HAYIR” diyecekleri bir gün olarak örgütlenmesi gerektiğine işaret eden DİSK Başkanlar Kurulu, bu dönemde Türkiye çapında olabildiğince yaygın, kitlesel ve coşkulu 1 Mayıs kutlamaları örgütlemenin tarihsel önemine işaret eder. 1 Mayıs 1977 katliamının 40’ıncı, DİSK’in kuruluşunun 50’nci yılında tarihsel bir sorumlulukla DİSK, 1 Mayıs’ı bugüne kadar beraber örgütlediğimiz emek ve meslek örgütlerinin ve 1 Mayıs kutlamalarına katılan bileşenler başta olmak üzere mümkün olan en geniş kesimlerin, tüm demokrasi güçlerinin 1 Mayıs meydanlarında buluşması için çaba gösterecektir.