Cuma, Mayıs 24, 2024

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan tahıl anlaşması açıklaması: 2 ay daha uzatılabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın başkenti Moskova’da Suriye, Rusya ve İran dışişleri bakanları ile yaptığı Suriye konulu toplantının ardından Antalya’da açıklamalarda bulundu. Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesiyle ilgili 4’lü komiteye ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Bu komitenin en kısa sürede bir araya gelmesi öngörülüyor” dedi.

Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından imzalanan ve 18 Mayıs’ta süresi dolacak olan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin de değerlendirmede bulunarak anlaşmanın ‘en az 2 ay daha uzatılması konusunda netice alınabileceğini’ söyledi.

‘İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPTIK’

basına yaptığı açıklamada, 4’lü dışişleri bakanları toplantısının yapıcı ve verimli geçtiğini belirten Çavuşoğlu, sürecin tarafları olarak Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteklerini bir kez daha yinelediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, PKK, YPG ve IŞİD’e yönelik mücadelede tam bir görüş birliği olduğunu söyleyerek, toplantıda 2254 sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı uyarınca siyasi sürecin ilerletilmesini vurguladıklarını aktardı. İnsani konularda işbirliğinin önemine de işaret eden Çavuşoğlu, sadece bu dört ülke arasında değil uluslararası toplumla da BM başta olmak üzere işbirliğinin önemine vurgu yaptıklarını dile getirdi.

‘BU SÜREÇ, İHTİLAFIN ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMALI’

Çavuşoğlu, sığınmacıların ‘güvenli ve onurlu şekilde geri dönüşleri’ için gerekli altyapının birlikte hazırlanmasına yönelik hususları da ele aldıklarını belirterek, Türkiye olarak bu sürecin ön koşulsuz ve iyi niyetle sürdürülmesinden yana olduklarını söyledi. Sürecin somut adımlarla ileriye taşınabileceğini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Başlattığımız bu süreç, Suriye’deki ihtilafın çözümüne de katkı sağlamalı. Bu nedenle siyasi sürecin ilerlemesine ve ulusal uzlaşının önünün açılmasına büyük önem veriyoruz. Ayrıca terör unsurlarının tamamen ortadan kaldırılması için özellikle istikrar ortamının da yaratılması gerekiyor. Şöyle de söyleyebiliriz; istikrar ortamı için de aslında terörün ortadan kaldırılması gerekiyor. Esas kastettiğimiz burada, içerdeki oluşacak istikrarın da terörle mücadeledeki işbirliğimize katkı sağlaması.”

‘KURULACAK KOMİTE KISA SÜRE İÇİNDE BİR ARAYA GELECEK’

Çavuşoğlu, Moskova’daki görüşmelerde yine üst düzey temasların ve teknik toplantıların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını söyleyerek, “Bugünkü toplantıda ayrıca somut bir unsur olarak bir yol haritası hazırlanması ve sürecin aşamalı şekilde ilerletilmesi için dışişleri bakan yardımcıları ve ilgili kurumların katılımıyla, Milli Savunma Bakanlığı ve İstihbaratı kastediyoruz burada, bir komite oluşturulmasına karar verdik. Bu komitenin de en kısa sürede bir araya gelmesi öngörülüyor” diye konuştu.

LAVROV İLE AZERBAYCAN-ERMENİSTAN VE TAHIL GÖRÜŞMESİ

Moskova ziyaretinde ikili görüşmeleri de olduğunu aktaran Çavuşoğlu, toplantı başlamadan önce Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya gelerek Suriye’yle ilgili kısa bir görüş alışverişinden sonra gündemdeki ikili konuları ele aldıklarını söyledi. Çavuşoğlu, Lavrov ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını anlatarak, özellikle Ukrayna’daki durumu değerlendirdiklerini ifade etti.

Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye arasındaki son gelişmeleri de ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, İstanbul tahıl anlaşmasının da görüşmenin başlıklarından biri olduğunu söyledi.

İSTANBUL’DAKİ ‘TAHIL’ GÖRÜŞMESİ BUGÜN DE DEVAM EDECEK

Dün (10 Mayıs) İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM olarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve bu toplantının bugün de devam edeceğini kaydeden Çavuşoğlu, toplantıya Türkiye ve Rusya’dan dışişleri bakan yardımcıları ve milli savunma bakan yardımcılarının, Ukrayna’dan da altyapı bakan yardımcısının katılacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, söz konusu toplantıdan olumlu netice almayı umduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son noktada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşerek tahıl koridoru anlaşmasını daha önce 2 ay uzattığını, ‘en az 2 ay daha uzatılması konusunda da netice alınabileceğini düşündüğünü’ söyledi

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER