Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile varılan güvenli bölge mutabakatıyla ilgili olarak “Henüz detaylandırılması gereken birçok konu var” dedi. Çavuşoğlu, F-35’lerle ilgili “Türkiye’nin resmi olarak programdan çıkarılışı söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis, ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile varılan güvenli bölge mutabakatıyla ilgili olarak “Henüz detaylandırılması gereken birçok konu var” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın güvenli bölge için 20 mil sözü olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Söylediğimiz ABD’nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağı. Maalesef Münbiç’te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar” ifadesini kullandı.

ABD’nin terör örgütü YPG’ye silah yardımının sürdüğünü vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Bölgeden YPG’nin çıkartılması gerekiyor” dedi.

ABD ile F-35 gerginliğine ilişkin olarak Çavuşoğlu, Türkiye’nin F-35 programında resmi olarak çıkarılmasının söz konusu olmadığını belirtti.