Cumartesi, Şubat 4, 2023

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Mısır’a büyükelçi atanabilir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesinin yankıları sürerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mısır’a önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması olabileceğini açıkladı. Çavuşoğlu, “Mısır’la bakan yardımcıları arasındaki siyasi istişareler yakında tekrar düzenlenebilir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İsveç ve Finlandiya ile devam eden görüşmelere ilişkin konuşan Çavuşoğlu, yarın NATO Dışişleri Bakanları toplantısının yapılacağı Bükreş’te üçlü formatta bir araya gelineceğini söyledi.

“İKİ ÜLKE VE NATO, BİZE EŞİT ŞEKİLDE MUAMELE EDİN DİYORLAR”

Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

“Her ne kadar NATO Genel Sekreteri Stoltenberg İstanbul’daki görüşmemizin ardından, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin “zamanı geldi” ifadesini kullandıysa ve bazı olumlu adımlar atıldıysa da, son üçlü görüşmede çalışmalara devam edilmesi kararı alındı. Bu şu demek: Muhtıradaki yükümlülüklerin bazılarını yerine getirdiler, bir kısmını da yerine getirmediler. Yani, henüz bazı somut adımları atmadılar. İadeler ve yasal düzenlemelerle ilgili somut beklentileri karşılamadılar. Meclisimizin ve vatandaşımızın ikna olması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız da İsveç Başbakanına bu hususları iletti. Özetle süreç olumlu ilerliyor ama hala atılması gereken adımlar var”

Çavuşoğlu, “Finlandiya ile ilgili sıkıntılar o kadar büyük değil. Daha çok İsveç’te sıkıntılarımız var. Ancak iki ülke ve NATO bize eşit şekilde muamele edin diyorlar. Esasen daha fazla adım atması gereken ülke İsveç” dedi.

“AMAÇ, İÇ SAVAŞI SONLANDIRMAK”

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Bakan Yardımcıları arasındaki siyasi istişareler yakında tekrar düzenlenebilir. Önümüzdeki aylarda Büyükelçi ataması olabilir” dedi.

Amaçlarının Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Muhaliflerle süreci yürütüyoruz. Astana görüşmelerine rejimle birlikte muhalifler de katılıyor. Amacımız anayasa görüşmeleri dahil siyasi süreci canlandırmak. Angajmanın bir ayağı da bu. Anayasa Komitesi tarafından bir ilerlemenin sağlanması lazım. Ama orada bir ilerleme yok” şeklinde konuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
53,985TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER