Cuma, Mayıs 24, 2024

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 74 ülkeden 7 bin 89 personel arama-kurtarma çalışmalarına katılıyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kosta Rikalı mevkidaşı Tinoco ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında arama-kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosta Rika Dışişleri ve İnanç Bakanı Arnoldo Andre Tinoco ile Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Maraş merkezli depremlerin ardından Kosta Rika’dan çok sayıda taziye ve destek mesajları aldıklarını aktararak Kosta Rika devletine ve halkına bu süreçte gösterdikleri dayanışma ve verdikleri destek için teşekkür etti. Bakan Çavuşoğlu, depremlerin ardından Türkiye’ye gelen arama-kurtarma ekipleri hakkında güncel bilgileri de paylaştı. Çavuşoğlu, “Şu anda sahada arama kurtarma çalışması yapan ülke sayısı 74, personel 7 bin 98, şu anda ekip gönderecek olan ülke sayısı 1, gelecek personel sayısı 439, görevini tamamlayıp ayrılan ülke sayısı 15 ve görevini tamamlayıp ayrılan personel sayısı da 4 bin 236″ ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, Türkiye’ye verdiği destek ve yardım teklifinde bulunan’ 101 ülkeye de teşekkürlerini iletti.

‘DEPREMLE İLGİLİ ÇALIŞAN KURULUŞLAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ SAĞLANABİLİR’

Çavuşoğlu ile basın toplantısında konuşan Kosta Rika Dışişleri Bakanı Tinoco da Maraş merkezli depremlerin ‘büyük bir felaket’ olduğunu söyleyerek “Kosta Rika, bu zor zamanlarda Türkiye’nin yanındadır. Türk halkına daha fazla nasıl yardımcı olabiliriz bununla ilgili yeni yöntem arayışı içindeyiz. Zor bir dönem, çok zor günler var önünüzde” dedi.

Türkiye ve Kosta Rika arasında farklı alanlarda anlaşma imzalama konusundaki niyetini de dile getiren Tinoco, “Doğal afetlerin önlenmesiyle ilgili işbirliği ve yine her iki ülkenin depremle ilgili çalışan kuruluşları arasında işbirliği gibi. Bu çerçevede Türkiye ile işbirliğimizin güçlendirilmesiyle ilgili özellikle ticaretin teşvik edilmesi, yükseköğretim, afet yönetimi ve afetlerin önlenmesi ve bununla ilgili koruma faaliyetlerindeki işbirliğinin de son derece önemli olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER