Yenilenen İstanbul seçimi dünya basınının da gündemindeydi. Gazetelerin yerel seçime ilişkin haberlerinde seçim sonuçlarının “Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği” ve seçmenin “ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı” yorumları öne çıktı.

NEW YORK TIMES: “ERDOĞAN’IN SİYASİ KARİYERİNİN EN BÜYÜK YENİLGİSİ”

New York Times, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonucunu yorumladığı haberinde, “Erdoğan’ın siyasi kariyerinin en büyük yenilgisi” dedi.

Amerika’nın önemli gazetelerinden New York Times, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı İstanbul’da Tekrarlanan Seçimlerde Can Acıtıcı Mağlubiyet Aldı’ başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin zorlamasıyla iki ay sonra tekrarlanan İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinde aldığı yenilgi, Erdoğan’ın siyasi kariyerinin en büyük yenilgisi. Seçim sonuçları, Erdoğan’ın partisinin İstanbul üzerinde 25 yıldır sürdürdüğü hakimiyeti sona erdirdi. Bu durum, İstanbul’un hem Erdoğan’ın siyasi tabanının bulunduğu hem de siyasi kariyerine belediye başkanı olarak başladığı kent olması açısından önemli. Muhalifleriyse böylesi bir mağlubiyetin Erdoğan’ın yenilmezlik havasını dağıttığını ve bunun, ülke üzerindeki 16 yıllık hakimiyetinde sonun başlangıcı olabileceği yorumu yapıyor.” diye yazdı.

WALL STREET JOURNAL: “ERDOĞAN AÇISINDAN ACI VERİCİ BİR TÖKEZLEME”

Wall Street Journal gazetesi, “Mart’ta yapılan yerel seçimlerde başkent Ankara’yla beraber şimdi de İstanbul’u kaybetmek, Erdoğan açısından acı verici bir tökezleme” dedi.

Amerikan iş ve borsa çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “Muhalefet partisi adayının İstanbul belediye başkanlığı seçimini kazanması Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından bir başarısızlık oldu. Seçimleri muhalif aday Ekrem İmamoğlu’nun kazanması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın megakent İstanbul üzerindeki 25 yıllık iktidarını sona erdirdi. Aynı zamanda Erdoğan’ın uzun zamandır ülkeyi yöneten iktidar partisi içindeki sorunları da gün yüzüne çıkardı. Mart’ta yapılan yerel seçimlerde başkent Ankara’yla beraber şimdi de İstanbul’u kaybetmek, Erdoğan açısından acı verici bir tökezleme. Seçim yenilgisi aynı zamanda Cumhurbaşkanı için oldukça hassas bir döneme denk geldi. Bu hassasiyetin nedeni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik gerileme içindeki Türk ekonomisini tamir etme baskısı altında olması ve Amerika’yla olan gerginlikleri gidermek amacıyla G-20 zirvesi sırasında Başkan Donald Trump’la görüşmeye hazırlanması” dedi.

DIE WELT: “ERDOĞAN DÖNEMİ SONA ERİYOR”

“Die Welt gazetesi, “Erdoğan, iktidarı bıraktığı andan itibaren ömrünün geri kalan kısmını Marmaris’te huzurla geçiremeyeceğini biliyor. Hakkında yolsuzluk, Anayasal düzeni bozmak ve diğer bir çok suçlamalarla dava açılacağından emin” dedi.

Almanya’nın önemli gazetelerinden Die Welt, ‘Erdoğan Dönemi Sona Eriyor’ başlıklı yorumunda, “Eğer Türkiye gerçekten demokratik bir ülke olsaydı, Erdoğan geçmişteki hizmetlerinden dolayı tebrik edilip güzel bir emeklilik dönemi geçirmesi temennisinde bulunulurdu. Ama ne Türkiye demokratik bir ülke ne de Erdoğan demokrat bir politikacı. Zira Erdoğan, iktidarı bıraktığı andan itibaren ömrünün geri kalan kısmını Marmaris’te huzurla geçiremeyeceğini biliyor. Hakkında yolsuzluk, Anayasal düzeni bozmak ve diğer bir çok suçlamalarla dava açılacağından emin” diye yazdı.

EL PAIS: “MUHALEFET, ERDOĞAN’IN PARTİSİNE KARŞI ÜSTÜNLÜĞÜNÜ GENİŞLETTİ”

El Pais gazetesi, “Muhalefet İstanbul’daki zaferini yineleyerek Erdoğan’ın partisine karşı üstünlüğünü genişletti” dedi.

İspanya’da yayınlana Madrid merkezli El Pais gazetesi, “Muhalefet İstanbul’daki zaferini yineleyerek Erdoğan’ın partisine karşı üstünlüğünü genişletti. İktidarın adayı Binali Yıldırım bu yenilgiyi kabullendi. Devlet haber ajansına göre iki aday arasındaki fark neredeyse yüzde 9” diye yazdı.

ALJAZEERA: “ERDOĞAN İÇİN KİŞİSEL DARBE”

Al Jazeera, Bilkentli akademisyen Esen’in, “Erdoğan için kişisel bir darbe” şeklindeki sözlerini aktardı.

Katar merkezli Aljazeera, “AK Parti adayı Binali Yıldırım tartışmalı İstanbul seçimlerinde yenilgiyi kabul etti. Yıldırım rakibi İmamoğlu’nu tebrik ederek kendisine iyi şanslar diledi. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden Dr. Berk Esen seçim sonuçlarını ‘Erdoğan için kişisel bir darbe’ olarak nitelendirdi” dedi.

LE MONDE: “İMAMOĞLU,ERDOĞAN’I CİDDİ BİR BAŞARISIZLIKLA KARŞI KARŞIYA BIRAKTI”

Le Monde, gazetesi, “İmamoğlu, Erdoğan’a nefret duyan İYİ Parti ve HDP seçmenine güvendi ve Erdoğan’ı ciddi bir başarısızlık ile karşı karşıya bıraktı” dedi.

Fransa’da yayınlanan Le Monde gazetesi, “Bu seçim, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ciddi bir siyasi engel. AK Parti adayı Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’na yenildiğini söyledi. İstanbul’un en zengin ve kalabalık şehri, artık Kemalist CHP’nin adayı İmamoğlu’nun elinde. İmamoğlu, Erdoğan’a nefret duyan İYİ Parti ve HDP seçmenine güvendi ve Erdoğan’ı ciddi bir başarısızlık ile karşı karşıya bıraktı” diye yazdı.

LA REPUBBLICA: “MUHALEFET, ERDOĞAN’I YENİP İSTANBUL’U FETHETTİ”

La Repubblica, gazetesi, “Türkiye’de muhalefet Erdoğan’ı yenip İstanbul’u fethetti” dedi.

İtalyan La Repubblica, “Türkiye’de muhalefet Erdoğan’ı yenip İstanbul’u fethetti: İmamoğlu belediye başkanı” diye yazdı.