Çarşamba, Mayıs 29, 2024

Dış basında bugün | “Türkiye demokrasi endeksinde geriledi”

Karma rejim ilan edilen Türkiye, ‘demokrasi endeksi’nde geriledi. Türkiye’nin ‘demokrasi endeksi’ndeki sıralaması düşerken, demokrasi tipi olarak ‘karma rejim’ kategorisinde yer aldı.

Britanya Merkezli Demokrasi Endeksi’nin çalışmasına göre seçimlerin şeffaflığı, katılım oranı, basın özgürlüğü, protesto hakkı ve özgürlüğü gibi konuları temel alarak hazırlanan raporda Türkiye’nin puanı 5.04’e geriledi. Bu puan 2015 yılında 5.12’ydi.

Tam demokrasilere 10 puan verilen raporda, 167 ülke arasında en yüksek puanı 9.93 ile Norveç aldı. Norveç’i İzlanda, İsveç, Yeni Zelanda, Danimarka ve Kanada izledi.

Ülkelerden sadece 16’sı ‘tam demokrasi’ kategorisinde yer bulurken, 57 ülke ‘defolu demokrasi,’ 40 ülke ‘karma rejim,’ 51 ülke de ‘baskıcı rejim’ diye nitelendi.

Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturduğu ABD’de de demokrasi alanında gerileme yaşandığı belirtilen çalışmada, ülkenin puanı 8.05’ten 7.98’e düştü. Ancak düşüşün sebebinin Trump’la ilgisinin olmadığı kaydedildi.Son sırada 1.08 puanla Kuzey Kore yer alırken, onun hemen üzerinde Suriye, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi ve Türkmenistan bulunuyor.

Economist dergisinin bir çalışması olan Demokrasi Endeksi 167 ülkede demokrasinin durumunu sınadı ve beş genel kategoride odaklanan demokrasinin bir indeksle bunu ölçmeyi denedi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER