İngiliz Guardian gazetesi Türkiye’deki bombalı saldırıları yazdı.

Guardian’da yer alan yazı şöyle:

“Bombalamalar şüphesiz Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Meclis’e yeni sunulan ve ona daha fazla güç verecek olan anayasa değişikliği teklifini meşrulaştırmak için kullanılacak.

Pratikte, Erdoğan çoktan diktatoryal güçlere sahip ve Türkiye’nin gücün keyfi bir şekilde kullanıldığı otoriter bir devlet olmaya doğru kayması başladı bile.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından geriye kalan son bağımsız medya organlarının kapatılıyor olması ve gazetecilerin hapse atılmasını da bunun örneği. Bu tasfiye öncesinde Güneydoğu’da Kürt halkının yaşadığı yerler bombalandı ve buldozerlerle yıkıldı.

Erdoğan İstanbul bombalamalarının sorumlularının kökünü kurutmaya yemin etti, ama terörizmin Türkiye’deki hayatın kalıcı bir özelliği haline gelmesinin koşullarını kendi yarattı. Geçen yıl seçimlerde milliyetçi oyları alabilmek için Kürtlerle karşı karşıya gelmeyi seçti, IŞİD’in Suriye’de 2011’den beri yükselişi Türkiye’nin cihatçılara yönelik toleransı olmadan mümkün olmazdı. Türkiye bugün Erdoğan’ın geçmişteki politikalarının bedelini ödüyor.”