ABD’de yayınlanan gazeteler Trump’ın göçmen yasağını konuşuyor. Bütün dünyada tepki gören Trump’ın göçmen ve seyahat yasağı ABD gazetelerinin gündeminde.

WALL STREET JOURNAL: “KARARNAME, KAOS ÇIKARTTI”

Wall Street Journal gazetesi; ABD Başkanı Trump’ın göçmenlik ve seyahat yasağı kararnamesini imzalamasının kaos çıkarttığını yazdı.

Amerikan Wall Street Journal, “Yasa kaos çıkarttı. Trump başkan seçilmeden önce harekete geçmişti. Tüm ekip seçim kampanyası, iktidarı devralma süreci ve Beyaz Saray’a yerleşim aşamasında seyahat yasağını gizli tuttu. Bunun bir sebebi planların açığa çıkması durtumunda teröristlerin ABD’ye giriş kaygısıyken diğer sebebi de muhalifleri yeni başkanın politikaları konusunda merakta bırakmak” dedi.

CHICAGO TRIBUNE: “DENEYİMSİZ LİDER, OTORİTESİNİ KANITLAMAK İÇİN FEVRİ DAVRANIŞLARA GİRİYOR”

Amerikan Chicago Tribune gazetesi; seyahat yasağına yer verdiği haberinde, “deneyimsiz lider otoritesini kanıtlamak için fevri davranışlara giriyor” dedi.

Seyahat yasağının teröristleri hedef almak yerine masum insanları zor durumsda bıraktığını yazan gazete, “deneyimsiz lider otoritesini kanıtlamak için fevri davranışlara giriyor. Bu davranışları masum insanlara zarar veriyor. Tüm dünyaya utanç verici mesajlar veriliyor.

LOS ANGELES TIMES: “ÜST DÜZEY CUMHURİYETÇİLER BİLE TRUMP’IN KARARNAMELERİNE KARŞI ÇIKIYOR”

Amerikan Los Angeles Times gazetesi; Trump’ın politikalarına dikkat çektiği haberinde, “Üst düzey Cumhuriyetçi partililer bile Trump’ın kararnamelerine karşı çıkıyor.

Üst düzey Cumhuriyetçi partililer bile Trump’ın kararnamelerine karşı çıkıyor. Beyaz Saray ve partileriyle uyumlu işbirliği uman partililer aradıklarını bulamadı. Bunun sebebi Trump’ın Beyaz Saray’ının Cumhuriyetçi parti vizyonuna uygun olmaması.

NEW YORK TIMES: “ACELEYE GETİRİLEN GÖÇMEN VE SEYAHAT YASAĞI KÜRESEL KRİZE YOL AÇTI”

Amerikan New York Times gazetesi; aceleye getirilen göçmen ve seyahat yasağının küresel krize yol açtığını yazdı.

Amerikan gazetesi, “Aceleye getirilen göçmen ve seyahat yasağının küresel krize yol açtı. Öte yandan diğer kararnameler de yeterli yasal süreçten geçmedi. En büyük gürültüyü ise seyahat yasağı kopardı. Havaalanlarındaki görevliler ve polisilerin bilgilendirilmemesi ise karmaşaya katkıda bulundu” dedi.