Cuma, Nisan 12, 2024

“Devr-i Sabık” yaratmamak muhalefetin iktidar olma projesi

Çok partili yaşama geçtikten sonra Demokrat Parti iktidara gelmeden önce tek partili dönemin icraatlarını sorgulamayacağını, hesap sormayacağını açıklamıştır. Yani Devr-i sabık yapmayacağız sözü vermiştir. Ancak CHP döneminde kurulan Halkevlerini 1951 yılında çıkardığı 5830 sayılı kanun ile kapatması Cumhuriyetin kuruluş icraatlarına bakış açısını ve sonrasındaki kendi icraatlarının göstergesi olacaktır.

Demokrat parti geleneğinin sürdürücüsüne 19 yıllık AKP iktidarına bugün aynı sözü muhalefet cephesi veriyor. Yalnız arada bir fark var. Demokrat partinin kendi döneminde giriştiği Cumhuriyetle hesaplaşma girişimi AKP ile tamamlanırken bugün muhalefet cephesinden yükselen devr-i sabık açıklamasını iki şekilde okuyabiliriz. Erdoğan ve AKP kadrolarına siz iktidarı kolay kolay bırakmayacaksınız ancak biz size garanti veriyoruz geçmiş icraatlarınız sorgulanmayacak. Diğeri de sermaye sınıfına AKP iktidarı döneminde elde ettikleri işletmelerin ve karların hesabının kendi iktidarları döneminde de sorulmayacağının garantisi olarak okunabilir. Devletin elindeki büyük iktisadi teşebbüslerin satış fiyatları işletmelerin bir yıllık karlarını karşılamıyordu.

Her gelen sağ iktidar başlanılan işin ucundan tutarken AKP iktidarı ise noktayı koydu. Sermaye sınıfının 1923 Cumhuriyetine yıllar içerisinde ihtiyacı kalmayışı sağ iktidarların elini kolaylaştırdı. Milliyetçi muhafazakâr bileşimi siyasi hareket giriştiği hesaplaşmadan yıkarak çıktı. Beceremedikleri ise yenisini kuramamaları oldu. Türkiye toprakları yıkılanın üzerine inşa etme girişimlerine karşı patlamalar gerçekleştirdi. Haziran direnişi bu patlamaların en görkemlisi oldu. Halkın Cumhuriyet, Laiklik duyarlılığı AKP iktidarının kuruluş için adımlarını atmasına engel oluşturmasa da topluma empoze etmeye çalıştığı dinci ideoloji dikiş tutmuyor.

İktidarın dikiş tutturamadığı diğer taraf ise ekonomideki kriz ve salgınla mücadeledeki gelinen nokta oldu. 10 milyon işsiz, kapanan küçük işletmeler, yollara dökülen çaylar çalışanın aldığı ücretin enflasyon karşısında kaybettiği değer bu koşullarda muhalefetin ısrarcı seçim beklentisi ve iktidar arayışında ürettiği proje devri- sabık yaratmayacağız oldu. Seçim endeksli siyasetin haziran direnişinin yıldönümünde geçmişte kalan özlemli bir anıya dönüştürmesi sonrasında ise iktidar sokağın meşruluğunu ortadan kaldırıcı adımlar atıp ve başarılı olmasının önemli bir boyutu iktidarın attığı her adım sonrası size hesabı sandıkta soracağız muhalefet tarzının da önemli bir payı var.

Cumhuriyet ve laiklikle hesaplaşma içerisinde olanların geçmişten bugüne işledikleri suçlara devri-i sabık uygulanılırsa hesap kapatılır mı? Bugün Cumhuriyete ihtiyaç duyan, laiklik olmazsa olmazı olan emekçilerdir. Üzerine ölü toprağı atılan Cumhuriyetin ışık saçması için hesaplaşmaya ihtiyacı var.

Emekçilere karşı işlenen suçlarda hesabın başkaları tarafından üzerinin çizilmesi suçların devamlılığı sağlar. Erdoğan’a verilecek sözlerle gitmesi de yerine gelecek kişinin Erdoğan’ın ruh ikizi olacağının garantisidir.

Böyle bir gidiş aynı zamanda yeni bir geliş olacaktır. Erdoğanları üreten toprağın kökü kurutulmalıdır.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

YAZARIN DİĞER YAZILARI