Cumartesi, Ocak 28, 2023

DEVA Partisi Lideri Babacan: “Mart 2023’te baskın seçim olma ihtimali var”

DEVA Partisi Lideri Ali Babacan, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri konusunda, “Mart 2023’te bir baskın seçim olma ihtimali var. Teşkilatlarımız buna şimdiden hazır” dedi.

Babacan, SÖZCÜ’yü ziyaret etti, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“İNANMAYIZ”

Taksim İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin konuşan Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarının yetersiz olduğunu vurguladı. DEVA lideri “Terör saldırısı hâlâ soruşturma aşamasında. Bazı bilgiler sızıyor ya da sızdırılıyor ama bizim bilmediğimiz de pek çok husus var. Şu anda iktidara karşı en önemli muhalefet bloğu 6’lı Masa. 6’lı Masa kuvvetle muhtemel 6 ay sonra bu ülkenin başına geçecek. Bu tür önemli dosyalarda 6’lı Masa’nın şimdiden bilgilendirilmesi lazım. Bunu bilmek hakkımız. Devlet kurumlarının başındaki insanlar tarafından bilgilendirilmemiz lazım, siyasetçiler tarafından değil. İçişleri Bakanı gelmiş, anlatmış. Zerre kadar önemi yok. İnanmayız söylediklerine. Cumhurbaşkanının söylediğine de güvenmeyiz. Birbirini tutmuyor çünkü” dedi.

“ÇOK TEHLİKELİ İŞLER”

Son günlerde BAE ve Suudi Arabistan’dan para transferi üzerinden iktidarı eleştiren Babacan “Ayağına gidip kapı kapı dolaşmak zorunda kalıyorsunuz. Birisi ‘15 Temmuz’un finansörü’ diye suçladığınız ülke. Gidip yalvarıyorsunuz. Öbürü ‘katil’ diye, ‘dosyayı vermem’ diye suçladığınız ülke. Gidip yalvarıyorsunuz. Yalvar yakar borç para alıyorsunuz. Uluslararası ilişkilerde o kadar tehlikeli bir şey ki. O borç verilirken karşılığında neler oluyor? Onu da bilmiyoruz. İktidara geldiğimizde bakacağız, dosyalarda varsa göreceğiz ya da ‘Sizin eski Cumhurbaşkanınızın böyle bir sözü vardı, ne yapacaksınız?’ diye bize soracaklar. Eğer devlet taahhüdü ise yazılı kayıtlı bir şeyse devlette devamlılık var yapacaksınız. Ama sözlüyse de kimse kusura bakmasın biz de söze güven yok” dedi.

“BORÇ BİZE KALACAK”

Babacan ayrıca “Onlar harcayacak, borç bize kalacak. İkili borçlanma bizim hiç yapmadığımız bir şey. Bir ülkeyle ikili anlaşma ile borçlanmadık. Tek kişiden borç aldığınız zaman mutlaka borcunuz birikmeye başlar. Dış borç büyüyor, yanında da binalar yükseliyor. Ama bu binalar döviz üretmiyorlar, sorun orada. Ben 2012’de diyordum ki, ‘Sanayiden inşaata doğru büyük bir kayma var.’ Düzeltmeye çalıştık, yasa tasarıları hazırladık. En son Erdoğan bana ‘Bu dediklerini yaparsam ben il başkanı, ilçe başkanı bulamam’ dedi” şeklinde konuştu.

Babacan, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri tarihi konusunda çarpıcı bir ifade kullanarak “Mart 2023’te bir baskın seçim olma ihtimali var. Teşkilatlarımız buna şimdiden hazır” dedi. Babacan, “Sayın Erdoğan’ın ‘Zamanı geldiğinde ben de bırakacağım’ sözlerini içtenlikle söylediğine inandınız mı? Önümüzdeki seçimde sandıkta yenilse bile bırakmayacağına ilişkin endişeler var. Kenara çekilmemek için akla gelmeyecek yöntemler deneyebilir mi?” sorumuza şu yanıtı verdi: “AKP’de ‘3 dönem’ kuralının işlediği sırada belki bir süre bunu samimi olarak düşünmüş olabilir. Fakat 2014 yılında Cumhurbaşkanlığına seçildi ama partinin genel başkanlığını bırakmadı. ‘3 dönem’ kuralı tamamen yerlebir edildi.”

“İHALE AB MEVZUATI OLSUN”

Tartışmalı ihalelerle ilgili bir soru üzerine Avrupa Birliği’nin ortak kamu alımları mevzuatı olduğuna dikkat çeken ve bunun Türkiye’de de uygulanması gerektiğini dile getiren Babacan, “Biz DEVA olarak diyoruz ki: Kendi milli ve yerli ihale mevzuatımız olmasın, çünkü milli ve yerli kılıfına sokup her türlü garabeti bu millete dayattıkları yetti diyoruz. Madem Avrupa Birliği’ne 27 tane üye ülke ortak bir kamu alım mevzuatı uygulayabiliyorsa biz neden onu alıp Türkiye’de uygulamıyoruz ki?” dedi.

“SANDIKLARI PATLATALIM”

Babacan, Erdoğan’ın bırakıp bırakmayacağı konusunda da “Şöyle sandıkları hep beraber bir patlatalım. Açık ara seçimi alalım, ondan sonra hiç kimsenin ne söyleyeceği laf ne de yapabileceği bir iş kalır” diye konuştu.

“MERKEZÇEK KUVVETİ VAR”

6’lı Masa’nın yeniden tek adam rejimi olmasın diye uğraştığının altını çizen DEVA lideri “Bizim adayımız çıkacak, siyasi taahhütte bulunacak. Genel başkanlardan birisi aday olursa kendi partisinde çoğunluğu olmayacağı için herkes bir arada durmaya mecbur. O yüzden ben bu masanın ‘merkezçek kuvveti’ var diyorum. Şu anda Erdoğan niye Devlet Bahçeli’nin yükünü çekiyor ki? Parlamentoda AKP’nin çoğunluğu olmadığı için… Geçiş sürecini çok önemsiyoruz. (Meclis çoğunluğunu elde edemezsek) 6 ay, 1 yıl, 2 yıl diye düşündüğümüz süreç belki de 5 yıl devam etmek zorunda. Onun için dürüst, sözünde duran bir aday lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘Helalleşme’ konusuna ilişkin Babacan, zihnine takılı kalan konunun 2017 referandumu olduğunu belirtti ve “O referanduma giderken, 2015’te ‘Ben artık konuşmayacağım çünkü siyaseti bırakıyorum’ diye karar almıştım. Referandumu soranlara bunun yanlış olduğunu söyledim. Fakat kamuoyunun önüne çıkıp açıklama yapmadım. ‘Bu iş yanlış. Başkanlık Sistemi dedikleri bu ucube sistem yanlış’ demedim. Çıkıp konuşsam iyi olurmuş” dedi.

Çok tartışılan Kur Korumalı Mevduat konusuna değinen Babacan “Burada ödenen kur farkıyla faize ödenen rakam 650 milyar ediyor. Tarım desteğinin tamamı 50 milyar TL, bütün çiftçileri verilen destek. Faizle kur farkı 650 milyar. Kimden alınıyor? Ya borçlanılıyor ya da asgari ücret üzerindeki vergiden, 1 kilo peynir alıyorsunuz oradaki KDV’den alınıyor. Büyük bir servet transferi. Onun için fırsat eşitliği, hukuki güvenlik ekonomi için olmazsa olmaz şeyler” açıklamasında bulundu.

“ORTA DİREK YIKILDI”

Ekonominin temelinde güven olduğunu vurgulayan Babacan, “Bizim eylem planlarımızdan en kalını ekonomi, 116 madde var burada. Bir de yargı reformu, 198 madde var. Hukuk güvenliği olmayınca rekabete açık, fırsat eşitliği, şeffaf bir ekonomik düzen kurmanız mümkün olmuyor. O zaman az sayıda insan zengin, çok sayıda insan mağdur oluyor. Şu an bunu yaşıyoruz. Ülkede orta direk yıkıldı” diye konuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
53,797TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER