Cumartesi, Aralık 9, 2023

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 544’e yükseldi

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin saat 19.50’de yaptığı açıklamada; “İki deprem sonrasında şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 4 bin 544. Yaralı vatandaşlarımızın sayısı 26 bin 721 ve ihbara dayalı adres teyidi yapılmış yıkık bina sayımız da 5 bin 775. Bunun dışında bölgede arama kurtarma faaliyetine destek vermek amacıyla görevlendirilen gemi ve hava araçlarımız var” dedi.  

Kahramanmaraş merkezli dün iki büyük deprem yaşandı ve 10 ilde yıkıcı etki ortaya çıktı. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Başkanlığı’nda depreme ilişkin son verileri saat 19.50’de paylaştı. Tatar, şunları söyledi:

“HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞIMIZIN SAYISI 4 BİN 544. YARALI VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 26 BİN 721”

“İki deprem sonrasında şu ana kadar hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 4 bin 544. Yaralı vatandaşlarımızın sayısı 26 bin 721 ve ihbara dayalı adres teyidi yapılmış yıkık bina sayımız da 5 bin 775. Bunun dışında bölgede arama kurtarma faaliyetine destek vermek amacıyla görevlendirilen gemi ve hava araçlarımız var. Bölgede şu anda 10 tane gemi gerek tahliye gerekse yaralıların diğer merkezlere taşınması ile ilgili faaliyetlerine yürütmekte. Uçak ve helikopterlerimiz de 100 civarı arama kurtarma ve diğer faaliyetler ile ilgili bulunmakta.

Bugünkü arama kurtarma faaliyetlerine şu ana kadarki oluşan rakam oldukça yüksek bir noktaya elmiş durumda. Afet bölgesinde şu anda toplam arama kurtarma ve diğer faaliyetler ile ilgili 62 bin 210 tane personel görev yapmaktadır. Ülkemizin her yerinden deprem bölgesine yardımlar yapılması ile ilgili talepler gelmekte. Hem AFAD’ın Twitter hesabından hem de web sayfasından hem döviz cinsinden hem Türk lirası cinsinden bağış hesaplarımıza ulaşabilirler.

“ŞU ANA KADAR 435 TANE ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELMİŞ”

Sürekli vurguladığımız önemli husus, bilgi kirliliği. Gerçekten bu büyük deprem sonrasında ne yazık ki zaman zaman art niyetli paylaşımlar, vatandaşlarımızın kafasında karışıklığa sebebiyet verecek birtakım paylaşımlar, yanlış bilgilendirmeler olabiliyor. Bunlara itibar edilmemesine bir kez daha rica ediyoruz. Özellikle devletin resmî kurumlarından, AFAD tarafından yapılan bilgilendirmeler dışında hiçbir bilgilendirmenin hiçbir resmi anlamı olmadığını buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Yine başka bir önemli husus, hasarlı binalardan uzak durulması büyük bir önem taşıyor. Çünkü, şu ana kadar baktığınızda 435 tane artçı sarsıntı meydana gelmiş, bunlar bizim ölçtüğümüz, değerlendirdiğimiz artçı sarsıntılar. Bu tabii her geçen dakika, her geçen gün artıyor ve bu artçı sarsıntılar bu kadar büyük depremlerden sonra çok uzun bir süre devam edecektir ve bu artçı sarsıntılar da yine yer yer 5 ve üzeri büyüklüklerde olabileceklerdir. O nedenle de bu tür artçı sarsıntılar hasarlı binaların yıkılmasına sebebiyet verebilir. Yorulmuş binalarda yine benzer şekilde yıkıma sebebiyet verebilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu tür binalardan uzak durmalarını, rica ediyoruz.

“MUHAKKAK YOLLARIN AÇIK KALMASI VE ARAMA KURTARMA EKİPLERİNE YARDIMCI OLUNMASINI BİLHASSA RİCA EDİYORUZ”

Yolların açık kalması gerekiyor, çünkü çok önemli şu anda kritik saatlerdeyiz. Depremin üçüncü gününde kurtarma faaliyetlerinin en yoğun olduğu anlardayız ve bu anlarda tabi arama kurtarma faaliyetlerinin sağlıklı yapılabilmesi ve başarılı sonuçlanabilmesi için muhakkak yolların açık kalması ve arama kurtarma ekiplerine yardımcı olunmasını bilhassa rica ediyoruz. Yine acil durumlar dışında özellikle telefonların kullanılmamasını vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Çünkü bu tür durumlarda gerçekten özellikle acil durumlar dışında telefonların kullanılması iletişimde bir takım zaman zaman kesintilere sebebiyet verebiliyor. Yaklaşık bir saat sonra Cumhurbaşkanı Fuat Oktay Bey koordinasyon toplantısından sonra çok daha ayrıntılı bir bilgi burada verecek size.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER