CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 6 Şubat depremi dolayısıyla deprem için toplanan vergilere ve yardımlara ilişkin iktidarın söz verdiği hiçbir vaadi yerine getirmediğini belirtti. Karabat, “Deprem için toplanan vergiler depremzedeler için harcanmıyor” dedi.

6 Şubat faciasının yıl dönümü geride kalırken, özellikle bazı bölgelerin kaderine terkedildiği yönündeki eleştiriler devam ediyor.

‘Deprem yardımlarına ne oldu?’

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, bugüne kadar toplanan deprem yardımları ve deprem vergilerini madde madde sıralayarak, elde edilen gelirlerin depremzedeler için harcanmadığını söyledi.

Depremin iktidar için bir rant aracına dönüştürüldüğünü de savunan CHP’li Karabat; “AFAD’da toplanan bağış miktarı 1 Şubat 2024 itibarıyla 128 milyar 827 milyon liraya ulaştı. Erdoğan’ın deprem bölgesi için ayrıldığı söylediği para, AFAD’a yardım için toplanan paradan bile daha az” diye konuştu.

‘Harcandığı açıklanan para miktarları çelişkili’

Deprem bölgesine ilişkin harcandığı açıklanan para miktarının çelişkili olduğunu söyleyen Karabat, “Cumhurbaşkanı bir rakam söylüyor, bakıyoruz Maliye Bakanı bambaşka bir açıklama yapıyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Erdoğan şu ana kadar deprem bölgesine 107 milyar TL kaynak ayrıldığını Maliye bakanı ise deprem için 2023’te 950 milyar TL harcandığını açıkladı. Ortada büyük çelişki var. Ama çözüm yok!” dedi. 1999 depreminin ardından toplanan Özel İletişim Vergisi'nden de bugüne kadar 38,9 milyar dolar para tahsil edildiğini hatırlatan Karabat; “Bölgede yapılması gereken konut sayısı ise 850 bini buluyor. Bu yıl sonuna kadar 200 bin konutu bitireceklerini söylüyorlar. Rakamların hiçbiri gerçekçi değil. Üstelik bu evler depremzedelere satılacak. O zaman bu kaynaklar nerelere harcanıyor?”

ü

Editör: PolitikYol