Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde “İdlib El Kaide’nin eline nasıl geçti?” başlıklı yazı yayımladı.

Zeyrek yazısında Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki Suriye toprakları, 24 Temmuz 2017 gününden beri El Kaide kökenli Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) isimli örgüt tarafından kontrol edildiğini söyledi.

Yazısında Başbakan Binali Yıldırım’ın dün cuma namazı açıklama yaptığını söyleyerek Hatay’ın Suriye ile olan 150 kilometrelik sınırında gerekli tedbirleri aldıklarını söylediğini aktardı.

Zeyrek, Rusya ve İran’ın Astana’dan beri İdlip’i Esad’a teslim etmenin yolunu aradığını, bunu cihatçıları birbirine düşürüp oranın Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın eline geçmesini sağladığını böylece ABD’nin de düşman ilan ettiği ve Türkiye’nin de arkasında duramayacağı bir örgüte teslim edilmesini sağladığını söyledi.

İran ve Rusya destekli Esad ve ABD destekli YPG güçlerinin operasyon için sıraya girmiş durumda olduklarını ifade eden Zeyrek, “Benim öngörüm, Rusya ve ABD’nin bir “centilmenlik anlaşması” ya da “görev bölümü” yapacağı yönünde. Kehanette bulunmak istemem ama Türkiye’de bazı kesimlerin beklediği gibi ABD destekli YPG’nin değil, İran ve Rusya destekli Esad’ın bölgeye saldırması muhtemel” dedi.

“Peki İdlib de Esad’ın eline geçerse o silahlı unsurlar nereye gidecek?” diye soran Zeyrek Türkiye için daha kritik süreç bu sorudan sonra başladığına dikkat çekti.