HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van’da devam eden ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne bir mektup gönderdi. Demirtaş, AKP-MHP ittifakının erkenj seçim hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

Lezgin Botan tarafından okunan mektupta Demirtaş, iktidarın her türlü kanunu, Anayasa’yı, uluslararası sözleşmeyi ve siyasi ahlakı ayaklar altına alan bir yaklaşımla HDP’yi tasfiye etmeye çalıştığını iddia etti.

Demirtaş mesajına şöyle devam etti:

“Bizleri Türkiye kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Fakat tüm bu saldırılara rağmen, bizler Türkiye’nin demokratik birliğini, eşit ve özgür birlikte yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

ERKEN SEÇİM HAZIRLIKLARI

AKP-MHP ittifakının erken seçim hazırlıklarına başladığını ifade eden Demirtaş, “Beni ve arkadaşlarımı yasadışı bir şekilde içeride tutmalarının nedeni budur. Eş Genel Başkanımız ve Van vekilimiz Sn. Figen Yüksekdağ’ın hukuka aykırı bir şekilde vekilliğini ve eşbaşkanlığını düşürmelerinin nedeni de erken seçime hazırlıktır. Elbette bizler seçimden korkacak değiliz.” dedi.

Ayrıca Dermirtaş, görevden alınan belediye eşbaşkanlarına ve meclis üyelerine, görevlerinin başındaymış gibi taziyelerde, hastanelerde, düğünlerde halkı yalnız bırakmamaya devam etmesi talimatını verdi.

‘BİZİMLE UZLAŞMADAN KİMSE SİYASİ GELECEK KURAMAZ’

Demirtaş’ın mesajının diğer satır başları şöyle:

“Bizler en geniş demokrasi ittifakını ilkelerimiz doğrultusunda gerçekleştirmeye açık olacağız.

Bütün halkımız şundan emin olmalıdır. Çoğumuz tutuklu olsak bile, HDP olarak siyasi tarihimizin güçlü ve kararlı dönemini yaşıyoruz. Türkiye’nin siyasi geleceğini belirleyecek olan kilit parti biziz. Bizimle uzlaşmadan ve anlaşmadan hiçbir siyasi hareket Türkiye’nin geleceğini kuramaz. HDP olarak bu gücümüzü hiç şüphesiz ki Türkiye’nin demokratik geleceğinden yana kullanacağız.

AKP’nin Genel Başkanı, CumhurBaşkanlığı’nın bütçesini kullanarak partisinin il ve ilçe teşkilatlarında toplantılar yaparken, bizler tutukluluk koşullarında görevlerimizi icra etmeye çalışıyoruz. Buna da eşit ve demokratik siyaset ve seçim yarışı diyorlar. Bu aldatmacayı bütün halkımız iyi görmelidir.”

Mektubunu ‘Mutlaka Kazanacağız’ mesajıyla bitiren Demirtaş, hücre arkadaşı Abdullah Zeydan ile birlikte Hakkari halkına özel selamlarını ilettiğini belirtti.