Demirtaş’ın tutuklu olduğu davanın ikinci duruşması Sincan Cezaevi kampüsünde bulunan duruşma salonunda görülmeye başlandı.

Özgürlükçü Hukukçular Platformunun aktardığına göre, savunmasına başlayan Demirtaş, iddianamenin kabulüne ilişkin itirazlarını dile getirdi; dokunulmazlıkların kaldırılmasından önce medyaya taşınan manşetlerle bir algı operasyonu oluşturulduğunu ifade etti.

Birgün’ün haberine göre Demirtaş, Anayasanın 83/2.’nci maddesini hatırlatarak Meclis kararı olmadıkça tutuklanamayacağını; ancak buna rağmen 15 aydır tutuklu olduğunu belirtti. Ayrıca mahkemenin bu denetimi de 15 ay boyunca yapmadığını ifade etti.

Demirtaş şunları söyledi: “Her gün kanunlar çıkarılıyor, Anayasa değişikliği yapılmaya çalışılıyor, milletin iradesi olan bizler de bu olanları bir hücrede izlemek durumunda bırakılıyoruz. Biz de izliyoruz, yargı da izliyor. Yargının cesaretli olması gerekiyor. 1,5 yıl içerisinde 3 bin HDP’li tutuklandı. HDP bir anda suç işleme kararı mı aldı? Yargı bir anda HDP hakkında karar mı aldı? Anayasa değişikliğini yapmak için HDP’yi kriminalize etmeleri gerekiyordu o nedenle usule uygun olmayan şekilde bizleri tutukladılar. AKP Parti Sözcüsü; ‘Meclis’te tutuklamadık, uzun süre tutuklamadık’ diyerek yargı yerine karar verdiklerini göstermiştir. Tarihin tekerrürden ibaret olduğu düşünülebilir ama öyle değildir. Demokrasi güçleri bugüne dek büyüyerek geldi.”

31 fezlekeden 1 fezleke tarafına tebliğ edildiğini söyleyen Demirtaş, savunmasına şöyle devam etti:

“Geri kalan 30 fezlekeden gizlilik kararı sebebiyle haberdar olamadık ama 31 fezleken savunmam isteniyor. Soruşturmadan bu yana dosya önünüze siyasi saiklerle geldi. Ancak siz usule aykırılıkları gidermek yerine, heyet olarak emniyet müdürlüklerine yazı yazarak başka deliller elde etmeye çalıştınız. İçeride de olsak dışarıda da olsak bu ülkenin demokratikleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

Sabah saatlerinde çok sayıda yurttaş davayı izlemek için cezaevi önünde toplandı. HDP’nin neredeyse bütün milletvekilleri de duruşma salonu önüne gelirken, HDP’nin yeni Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de duruşmayı izliyor.

Duruşma için yurt dışından yabancı heyetler gelirken, büyükelçiliklerin temsilcileri de duruşmayı izleyecek. Ancak şu an için yabancı heyetlerin duruşma salonuna girişine izin verilmedi.

Öte yandan sarı basın kartı olmayan gazeteciler duruşma salonuna alınmadı. Duruşmayı izlemek isteyen yurttaşlar için de 20 kişi sınırlaması getirildiği öğrenildi.

Demirtaş, bizzat katılacağı duruşma için dün sabah saatlerinde Edirne F Tipi Cezaevi’nden yola çıkartılmıştı.

Demirtaş, ilk kez tutuklu bulunduğu ana davada duruşma salonunda bulunuyor. “Örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası” ve “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla suçlanan Demirtaş, 142 yıla varan hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Diyarbakır’da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı.